To z pewnością nie jest lekkie danie, ale za to zaspokoi głód na długo. Sycący, bogaty i pełen smaku powoli gotowany ryż z trzema rodzajami mięsa śmiało można nazwać jedzeniem typu comfort food. Warto poświecić czas na jego przygotowanie, bo efekt końcowy absolutnie na to zasługuje.
Do tej potrawy używam ryżu do risotto, który chłonie cały aromat reszty składników, a danie otrzymuje przy tym bardzo gęstą konsystencję. Bogactwa dodają również wieprzowina, boczek i pikantna kiełbaska, które razem z ryżem gotują się kilka godzin. Kawałki mięsa po długim gotowaniu niemalże znikają w daniu oddając mu swój smak. Całość można przygotować w wolnowarze lub w zwykłym dużym garnku. Potrawa ta świetnie sprawdzi się, gdy na posiłek czeka większa liczba osób – na pewno nie odejdą od stołu głodni, a i ich kubki smakowe będą usatysfakcjonowane.
Składniki ( 6 osób ):
ok. 500g mielonej wieprzowiny
ok. 250g surowego boczku w całości, ze słoniną
1 pikantna kiełbaska – użyłem chorizo, ale może być też np. pikantna salsiccia
400g ryży carnaroli lub arborio
1l wywaru z kurczaka lub więcej w razie potrzeby
300ml passaty pomidorowej
300ml białego wina wytrawnego
1 cebula
szczypta szafranu namoczonego w odrobinie gorącego wywaru
suszony tymianek i rozmaryn
sól, pieprz
słodka wędzona papryka w proszku
100g startego parmezanu
Przygotowanie: Boczek, kiełbaskę i cebulę kroimy w drobną kostkę. W dużym garnku rozgrzewamy trochę oliwy. Wrzucamy mieloną wieprzowinę, boczek, kiełbaskę, cebulę i smażymy na średnim ogniu około 5 minut mieszając. Wlewamy wino i smażymy jeszcze 3 minuty. Dodajemy ryż, bulion, passatę, szafran, wszystkie przyprawy do smaku oraz parmezan i całość dokładnie mieszamy. Jeżeli korzystamy z wolnowaru, to przekładamy zawartość garnka do naszego urządzenia i gotujemy wszystko 6-8 godzin. W razie potrzeby dolewamy więcej wywaru i doprawiamy do smaku.
Jeżeli potrawę gotujemy w garnku, to przykrywamy go pokrywką i trzymamy całość na wolnym ogniu około 4-5 godzin ( mieszamy od czasu do czasu, aby zawartość garnka nie przywarła do dna – w razie konieczności dolewamy więcej wywaru ). Gotową potrawę posypujemy odrobiną parmezanu.
Takiego danie można zestawić np. z pełniejszym malbeckiem, czerwonymi winami z południa Francji ( Dolina Rodanu, Langwedocja ). Można też sięgnąć po kekfrankosa, rioję reservę, czerwone Douro, pełniejsze toskańskie sangiovese.