Paolo e Noemia d’Amico – na granicy Lazio i Umbrii

Uwielbiam odkrywać wina z nieco mniej znanych terytoriów i od tak ciekawych producentów, jak Paolo e Noemia d’Amico – winiarni zlokalizowanej jeszcze w regionie Lacjum, choć do pobliskiej Umbrii jest stąd w zasadzie kilka kroków. Takie miejsca przyprawiają o szybsze bicie serca, bowiem jest to piękna posiadłość w prowincji Viterbo w historycznym regionie Tuscia. Viterbo to najdalej na północ wysunięta prowincja Lacjum, a Tuscia to obszar będący dawnej pod wpływem Etrusków. Obszar ten pełen wąwozów i skał, wiosek wpisanych na listę UNESCO, jest mało znany zagranicznym turystom, ale to właśnie tutaj, w tej trochę magicznej krainie, działają bohaterowie dzisiejszego wpisu, tworząc swoje niezwykle interesujące wina.

Paolo i Noemia d’Amico to małżeństwo, które stworzyło swój własny winiarski projekt w 1985 roku, odkrywając wspólną miłość do wina. Paolo to przedstawiciel kolejnego pokolenia jednego z największych rodzinnych armatorów we Włoszech, a Noemia, Brazylijka portugalskiego pochodzenia, pracowała jako przedstawicielka Christiana Diora przez dziesięć lat w Brazylii i we Włoszech. Rozpoczęli oni poszukiwania posiadłości celem urzeczywistnienia marzeń o produkcji wina i ostatecznie znaleźli Villa Tirrena znajdującą sie na granicy Lacjum i Umbrii. Bliskość Rzymu, gdzie mieszka rodzina sprawiła, że to właśnie tutaj małżonkowie zdecydowali się rozwijać swój projekt.

źródło: paoloenoemiadamico.net
źródło: paoloenoemiadamico.net

Prace na nowym przedsięwzięciem rozpoczęły sie od posadzenia pierwszych 5 ha chardonnay, a obecnie organicznie uprawiane winnice rozrosły się do 30 ha, w których poza chardonnay, znajdziemy również merlot, cabernet franc, pinot noir, syrah, grechetto, sauvignon blanc, trebbiano. Położone w Valle dei Calanchi winnice, czerpią korzyści z unikalnego terroir ukształtowanego przez aktywność wulkaniczną, gdzie gleby są bogate m. in. w tuf i peperino.

Koncept stworzony przez Paolo i Noemia d’Amico obejmuje nie tylko same winnice, ale jest to połączenie architektury, sztuki i gościnności. Noemia współpracowała ze znanym architektem Lucą Brasinim przy projektowaniu wyjątkowej piwnicy z tufowym sklepieniem, w której leżakują wina przy akompaniamencie muzyki klasycznej, a goście odwiedzający posiadłość, mogą obecnie zanurzyć się w tej wspaniałej przestrzeni podczas degustacji portfolio winiarni. Posiadłość może pochwalić się też wieżą z XIII wieku, niezwykłym ogrodem rzeźb, gdzie pośród arcydzieł najważniejszych twórców współczesnej sceny artystycznej, rosną rozmaite gatunki kwiatów i roślin. Ponadto, Villa Tirrena została otwarta jako luksusowa nieruchomość do wynajęcia na różnego rodzaju imprezy, spotkania i uroczystości, a goście mogą cieszyć się pięknymi widokami okolicy, niczym niezmąconym spokojem i doświadczyć szyku i elegancji w połączeniu z życiem na prowincji.

źródło: paoloenoemiadamico.net
źródło: paoloenoemiadamico.net

Mnie niezwykle cieszy fakt, iż prosto od producenta dotarły do mnie jego trzy etykiety, które mam przyjemność poddać degustacji.

Terre di Ala IGP Umbria 2023 to kompozycja sémillon i sauvignon blanc z winnic w Umbrii położnych na wysokości 500 m n.p.m. Wino dojrzewa 5 miesięcy w stalowych kadziach. Elegancki aromat cytrusów, białych kwiatów, letniego ogrodu, owoców sadu, z nutą miodu, odrobiną ziół, zaznaczoną mineralnością i kwasowością, soczyste, świeże, eleganckie – po prostu bardzo apetyczny biały bordoski blend.

Można podać na aperitif, różnych przekąsek i przystawek, owoców morza, ryby. lekkich makaronów, ravioli, białego mięsa, kuchni warzywnej.

Atlante IGP Umbria 2017 to z kolei czysty cabernet franc również z winnic z Umbrii zlokalizowanych na wysokości 450 m n.p.m. 15 miesięcy dojrzewania w beczkach z dębu francuskiego ( 70% nowy dąb ) i 15 miesięcy w butelce przed wyjściem na rynek. Świetna interpretacja odmiany o nutach ciemnych owoców, owoców leśny, jagód, czekolady, kawy, z suszonym rozmarynem, cynamonem, ziemią, lukrecją, irysem i wędzoną śliwką. Na podniebieniu średnio pełne, z żywym owocem, ziołami, ciemnymi kwiatami, lekko balsamiczne, z wypolerowaną taniną, gładką fakturą, harmonijne i pyszne. Zdecydowanie godny uwagi cabernet franc.

Sprawdzi się z czerwonym mięsem, dziczyzną, jagnięciną w ziołach, kaczką, pieczenią, dojrzalszym serem.

Villa Tirrena IGP Lazio 2022 to kupaż merlot i syrah z Lacjum z winnic na wysokości 300 m n.p.m. Dojrzewa 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego ( 20% nowe beczki ) i 12 miesięcy w butelce. W kieliszku czerwone i ciemne owoce, wiśnia, maliny, śliwka, jeżyna, przyprawy, czekolada, tytoń, ziemia, nieco skóry. Złożone, bogate, strukturalne, z eleganckimi taninami, wyraziste i poważne. Można pić teraz, ale warto odłożyć na kilka lat.

Do solidnej kuchni opartej na czerwonym mięsie, dziczyzny, bogatych i cięższych sosów, twardszych, dojrzałych serów.

Trzy powyższe etykiety od Paolo i Noemii d’Amico to znakomite pozycje, które degustuje się ze sporą przyjemnością. Wina bez dwóch zdań godne uwagi, podobnie jak reszta portfolio producenta i mam nadzieję, że w przyszłości poznam je dokładniej.

Wina otrzymałem od producenta

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

enpl