Weingut Ebner – degustacja portfolio

Przegląd win z Alto Adige ciąg dalszy, a dziś sześć etykiet od Weingut Ebner – winiarni położonej na słonecznym płaskowyżu Ritten, na skalistym wzniesieniu nad Atzwang (Campodazzo), w najbardziej wysuniętej na południe części Doliny Eisack, z pięknym widokiem na masyw Schlern i Völs. Cieszę się bardzo z możliwości degustacji, gdyż do tej pory nie miałem okazji próbować ani jednego wina tego producenta.

Tradycja, zwyczaje i odwaga spróbowania czegoś nowego inspirują pracę w trzecim już pokoleniu zarządzającym winiarnią Ebner, którą kierują obecnie Brigitte i Florian Unterthiner. Bycie winiarzem oznacza dla nich prowadzenie winnicy z absolutną pasją, wyjątkową wiedzą oraz produkcję charakterystycznego, wyrazistego wina z każdego rocznika. Starannie uprawiają 40-letnie winorośle ( 5 ha ) na glebach piaszczysto-gliniastych, wapiennych i porfirowych w Dolinie Eisack, aby winorośle mogły dostarczyć win o wyjątkowej pełni i długości, o typowym, mineralnym charakterze i elegancji. Odmiany czerwone rosną na słonecznych i tarasowych zboczach południowych pochodzenia wulkanicznego, a białe szczepy na wentylowanych zboczach południowych i wschodnich. Z ogromną ciekawością postanowiłem sprawdzić, jak wypadają wina spod szyldu Weingut Ebner.

Weingut Ebner Weissburgunder 2023, czyli pinot blanc, jedna z wiodących białych odmian w Południowym Tyrolu. Grona pochodzą z krzewów rosnących na wysokości 500-550 m n.p.m. o nachyleniu stoków do 35%. Fermentacja w stalowej kadzi, dojrzewanie w stali na osadzie, a częściowo w dębowych barriques. Odnajdziemy tu gruszkę, jabłko, kwiaty, nieco rumianku, akcenty kremowe, skórkę cytrynową, trochę krzemienia. Napięte, mineralne, ładnie zbudowane, z orzeźwiającą kwasowością, soczyste, ze sporą dawką białych owoców. Niezwykle ciekawy i bardzo dobry weissburgunder.

Można podać na aperitif, do rozmaitych przekąsek, szparagów, lżejszych dań makaronowych, ryby i owoców morza.

Weingut Ebner Kerner 2022 to kolejna bardzo charakterystyczna odmiana tej części Alto Adige. Kerner dojrzewający 9 miesięcy w stalowej kadzi. Wino częstuje nas brzoskwinią, owocami sadu, cytrusową świeżością, alpejskimi kwiatami, ziołami, białą porzeczką. Łączy w sobie owocową słodycz, żywą kwasowość i mineralno-słony finisz. Mnie się podoba.

Na aperitif, do przekąsek, owoców morza, świeżej białej ryby, kuchni azjatyckiej, zielonego curry, kawałków grillowanego kurczaka, miękkich serów.

Weingut Ebner Sauvignon 2022, a więc kolejny szczep, bez którego trudno wyobrazić sobie Południowy Tyrol. Krzewy z południowych stoków na wysokości 500 m n.p.m. Fermentacja w stalowej kadzi, dojrzewanie w stali na osadzie, a częściowo w drewnianych beczkach. Wyrazisty sauvignon z zapachem agrestu, zielonego jabłka, czarnego bzu, cytrusów, do tego trochę pieprzu i owocowo-pikantnych nut. Chrupkie, kwasowe, krągłe, ze szczyptą ziół i górską mineralnością. Odświeżające i apetyczne wino.

Do grillowanej lub smażonej ryby, świeżych owoców morza, szparagów, roślinnej kuchni, azjatyckiego stir-fry ze świeżymi ziołami i imbirem, świeżego koziego sera.

Weingut Ebner Grüner Veltliner 2022 to już raczej rzadkość w tym regionie i odmianę można spotkać w zasadzie tylko w Dolinie Eisack, a Ebner posiada najbardziej wysunięte na południe winnice tej odmiany winorośli. To veltliner z południowo-wschodnich stoków na wysokości 450 m n.p.m. Winifikacja w stalowej kadzi i częściowe dojrzewanie w beczkach. Mineralny, strzelisty, z pieprzną nutą, owocowy, z zapachem zielonego kruchego jabłka, owoców tropikalnych jak ananas, kiwi. Subtelnie kremowe, ze szczypta przypraw, zadziorną kwasowością i słoną końcówką. Bardzo dobra etykieta.

Do ryby, białego mięsa, smażonych przekąsek w panierce, kremowego risotto z groszkiem, szparagów.

Weingut Ebner Zweigelt 2020 to również rzadko spotykana odmiana w Alto Adige. Grona rosną na wysokości 500m n.p.m. na stokach o nachyleniu do 55%. Fermentacja w stali, dojrzewanie w stali i w drewnianych beczkach. Wino częstuje nas ciemnymi jagodami, wiśnią, śliwką, przyprawami, lekko dymną, wędzoną nutą, czekoladą z malinami. Wyrazista, ale miękka tanina, średnie ciało, czerwone owoce, nieco ziemistości. Przyjemna czerwień w dobrym wydaniu.

Pasuje do grillowanego kurczaka, piersi kaczki, kotlecików wieprzowych lub jagnięcych, barbecue, zupy z pieczonych pomidorów z grillowanym serem, kiełbasek, podrobów.

Weingut Ebner Blauburgunder 2019, a więc pinot noir. Owoce z lokalizacji południowej na wysokości 450 m n.p.m. Winifikacja w stali i małych drewnianych beczkach. Mamy tutaj grę owoców spod znaku wiśni, jagód, truskawki w połączeniu z przyprawami, świeżymi i suszonymi kwiatami, a do tego leśna ściółka, wędzone nuty. Na podniebieniu delikatne, sporo owocu, subtelna tanina, malinowe, pieprzno-słone, odświeżająca, żurawinowa kwasowość. Solidny, uczciwie zrobiony pinot noir.

Sprawdzi się z białym mięsem, wieprzowiną ( też w wersji char siu ), jagnięciną w ziołach, kaczką, drobną dziczyzną, podrobami, pieczonym lub grillowanym łososiem.

Wina od Weingut Ebner wypadają naprawdę solidnie i przyzwoicie, a ja po raz kolejny miałem sporą przyjemność degustować etykiety z Południowego Tyrolu, których wcześniej nie znałem.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: