Tiefenbrunner – wina z serca Południowego Tyrolu

Południowy Tyrol ( Alto Adige ) to przepiękna część Italii, bajkowe górskie krajobrazy, niezapomniane widoki, raj dla osób aktywnych fizycznie o każdej porze roku. To też znakomite włoskie wina pośród których możemy znaleźć te czołowe w całych Włoszech, gdyż jakość w Alto Adige jest na najwyższym poziomie.

Południowy Tyrol to ojczyzna czołowych spółdzielni winiarskich, ale też mniejsze rodzinne winiarnie, które działają z pokolenia na pokolenie dostarczając nam wysokiej jakości win. Jedną z nich jest Tiefenbrunner, którą prowadzą w piątym pokoleniu Sabine i Christof, a powoli do głosu dochodzi tutaj już kolejna generacja rodziny. Za sprawą importera Rafa Wino mam okazję spróbować trzech etykiet producenta, o czym piszę w dalszej części artykułu.

Alto Adige w skrócie

Południowy Tyrol/Alto Adige to jeden z najmniejszych regionów winiarskich we Włoszech. Jednak dzięki swojemu położeniu geograficznemu jest również jednym z najbardziej różnorodnych. Region jest rozpieszczony przez śródziemnomorskie słońce i ukształtowany przez alpejski krajobraz. W krótkim czasie Górna Adyga stała się jednym najpopularniejszych i czołowych obszarów winiarskich we Włoszech. Warunkiem był klimat alpejsko-śródziemnomorski, jakość i zróżnicowanie gleby ( wapienne, łupkowe, kwarcowe ) i godne pozazdroszczenia położenie winnic. Za swój sukces Alto Adige może podziękować tym szczęśliwym warunkom, pokoleniu skrupulatnych, sumiennych winiarzy oraz zaangażowaniu pomysłowych spółdzielni. Alpy chronią ten obszar przed opadami i masami zimnego powietrza z północy, a przy okazji docierają tu ciepłe, wilgotne prądy powietrza znad jeziora Garda i Morza Śródziemnego, więc klimat bardzo sprzyja winorośli. Jest tu 300 słonecznych dni w roku, a winnice zlokalizowane są nawet na wysokości 1200 m n.pm. jak i w dolinach. Górna Adyga składa się z siedmiu podregionów winiarskich, w zasadzie to z sześciu, bo Lago di Caldaro ma swoją własną apelację, ale należy do Alto Adige. Tymi podstrefami są Colli di Bolzano, Meranese, Santa Maddalena, Terlano, Val Venosta, Vale Isarco.

Tiefenbrunner – historia w pigułce

Winiarnię Tiefenbrunner prowadzi małżeństwo Sabine i Christof i jest to jedna z najstarszych winiarni w całym Południowym Tyrolu z historią sięgającą daleko wstecz. Należąca do niej posiadłość Linticlar była już wspomniana w dokumentach z 1225 roku i wraz z Castel Turmhof została sprzedana w 1866 roku Johannowi Tiefenthaler. Jego córka odziedziczyła winiarnię i w 1897 roku poślubiła Johanna Tiefenbrunner z Margreid. Przed końcem II wojny światowej Herbert Tiefenbrunner rozpoczął pracę jako winiarz mając zaledwie 15 lat, a w związku z rozwojem turystyki w regionie, jego żona Hilde otworzyła bar z przekąskami Jausenstation w 1968 roku. Pionierski duch Herberta doprowadził go do założenia 1-hektarowej winnicy müller-thurgau na wysokości 1000 m n.p.m. na górze Fennberg i do dziś uważa się ją za najwyżej położoną winnicą tej odmiany w Europie. W 2000 roku Sabine i Christof przejęli winiarnię z postanowieniem kontynuowania wielowiekowej tradycji kultury winiarskiej rodziny i samego miejsca.

Winnice

Rodzina jest właścicielem około 25 ha winnic w Entiklar ( Niclara ), Kurtatsch i Margreid na wysokościach od 210 do 1000 m n.p.m. Ponadto współpracuje długoterminowo z około 58 drobnymi plantatorami winorośli, którzy sami uprawiają obszar 60 ha. Współpraca ta wymaga dokładnego zrozumienia natury i dogłębnej wiedzy na temat optymalnej interakcji między glebą, warunkami klimatycznymi i odmianami winorośli. Poza wspomnianymi wyżej lokalizacjami, Tiefenbrunner czerpie też owoce z takich miejsc jak np. Volser Aicha, Montan-Neumarkt, Bolzano. W winnicach uprawiane są: chardonnay, sauvignon blanc, müller thurgau, gewurztraminer, pinot blanc, pinot grigio, muscat, pinot noir, merlot, cabernet sauvignon. Na wszystkim czuwa enolog Stephan Rohregger, który. Konsekwentnie realizuje koncepcję terroir, podkreślając unikalne połączenie gleby, klimatu, odmiany winogron i czynnika ludzkiego w zakresie zarządzania winnicą i procesu produkcji wina. Z wielką starannością i profesjonalną wiedzą przyczynia się do wyjątkowego charakteru win Tiefenbrunner. Cztery linie win (Merus, Turmhof, Linticlarus, Vigna) stanowią portfolio winiarni, a wśród nich znajdziemy nagradzane etykiety, co tylko dowodzi jakości, o którą rodzina nieustannie dba.

Dzięki importerowi Rafa Wino, który sprowadza wina Tiefenbrunner, mam okazję skosztować dwóch pozycji z linii Merus: Merus Gewurztraminer 2023 i Merus Cabernet Merlot 2021

Merus Gewurztraminer 2023 to wino, na które grona pochodzą z winnic w Entiklar i Kurtatsch, winifikowane w stalowych i betonowych kadziach, butelkowane jako młody, świeży trunek. Wino częstuje nas wonią dojrzałych winogron, cytrusów ( również tych kandyzowanych ), miodem, akcentami kwiatów, różą, akacją, przyprawami, szałwią. Jest też nutka liczi, imbiru, gruszka, egzotyczne zapachy, mineralność. Żywe, świeże, aromatyczne, bardzo apetyczne, z muśnięciem owocowej słodyczy, niepozbawione struktury na podniebieniu. Bardzo udana interpretacja odmiany.

Pasuje na aperitif, do kuchni azjatyckiej, skorupiaków, owoców morza z cytrusowym dressingiem, pasztetu, owocowej tarty, świeżych owoców.

Merus Cabernet Merlot 2021 to kompozycja cabernet sauvignon i merlot w równych proporcjach z winnic w obszarze Kurtatsch i Margreid. Każda z odmian dojrzewa osobno przez 10 miesięcy w dużych dębowych beczkach oraz barriques, a następnie powstaje kupaż. W kieliszku sporo owocu spod znaku jeżyny, ciemnych jagód, porzeczki, wiśni, pojawia się też suszony owoc, fiołki, czekolada z owocami, nieco przypraw, subtelne beczkowe tło. Eleganckie, gładkie na podniebieniu, z miękką taniną, dość świeże. Solidna czerwień na co dzień, choć jest to wino z ciekawym potencjałem.

Do czerwonego mięsa, lekkiej dziczyzny, szynek i wędlin, średnio twardych serów, makaronu z mięsnym sosem.

Wina dostępne u importera Rafa Wino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: