Bodega Pirineos – wina z serca Somontano

Znowu odkrywam północną Hiszpanię i po raz kolejny jest to Aragonia, region na pewno mniej znany przeciętnemu miłośnikowi wina. Aragonia to jedna ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii ze stolicą w Saragossie. Rozciąga się od Pirenejów po rozległy środkowy płaskowyż iberyjski. Na wschód od Aragonii mamy Katalonię, a na zachodzie, a La Rioję, Nawarrę i Kastylię-Leon. Winiarsko region dzieli się na cztery strefy DO: Calatayud, Campo de Borja, Carinena, Somontano i dziś zawędrowałem do tej ostatniej.

Wszystko za sprawą Bodega Pirineos, która jest świadectwem głębokiego związku między ziemią a społecznością. Swoją siedzibę ma w magicznym zakątku Somontano, gdzie wzgórza otaczają winnice, w pobliżu miasteczka Barbastro. To właśnie tutaj, w kolebce regionalnej spółdzielni Somontano de Sobrarbe, zrodziło się jej dziedzictwo, stworzone dzięki wiedzy ponad stu hodowców winorośli, zakorzenionej w bogactwie około dwudziestu malowniczych wiosek. Bodega Pirineos ma korzenie we wspomnianej spółdzielni, a sama obecna winiarnia powstała w 1993 roku i działa w formie kooperatywy. Odziedziczyła długą tradycję wykraczającą poza winorośl, którą uprawia aktualnie na ponad 700 ha winnic, w których pracuje ponad 150 hodowców winorośli. W 2007 roku bodega zrobiła kolejny krok dołączając do grupy Barbadillo po przejęciu przez nią 76% akcji Pirineos. Za sprawą swojego położenia, mikroklimatu i różnym glebom, winiarnia produkuje wina z szerokiej gamy białych i czerwonych odmian, takich jak między innymi sauvignon blanc, macabeo, chardonnay, cabernet sauvignon i tempranillo. Dba też o zrównoważony rozwój, ochronę środowiska i pracuje na rzecz ochrony rodzimych szczepów winorośli jak np. moristel.

Z portfolio Bodega Pirineos mam okazję skosztować sześciu etykiet.

Señorío de Lazán Crianza 2019 to kompozycja cabernet sauvignon, tempranillo i merlot z winnic położonych pomiędzy miastami Salas Altas i Salas Bajas. Dojrzewanie 12 miesięcy we francuskich i amerykańskich dębowych beczkach. Wino jest soczyste, świeże, nieskomplikowane, bardzo dobre na co dzień, a wyczuć w nim możemy sporo czerwonych owoców wspartych lekko beczkowym tłem. Przyjemne i niezwykle pijalne.

Do białego mięsa, wieprzowiny, tapas, paelli, szynek i serów.

Señorío de Lazán Reserva 2018 to z kolei mieszanka cabernet sauvignon, merlot i lokalnej odmiany moristel ze stoków Sierra de la Candelera, a konkretnie z Monte de Lazán. 14 miesięcy dojrzewania we francuskich i amerykańskich dębowych barriques. W kieliszku czarna porzeczka, ciemna jagoda i wiśnia, kawa, pieprz, trochę goździków, drewno, wanilia, cassis, odrobinę ziemiste. Solidna struktura, gładkie, żywe, z zaznaczoną , ale miękką taniną, świetna jakość w swojej cenie.

Można podać do jagnięciny, mięsnych pulpecików w bogatszym sosie, grillowanego mięsa, twardszych serów.

3404 Chardonnay Gewurztraminer 2023 to młode wino, którego nazwa oznacza wysokośc najwyższego szczytu Pirenejów – Pico Aneto ( 3404 m n.p.m. ). Połączenie dwóch białych odmian dało radosną, nieskomplikowaną etykietę, pełną świeżości, cytrusów, kwiatowej woni, o słodkawej, cytrusowej nucie. Miękkie, odświeżające, lekko kremowe na podniebieniu, przepełnione owocem.

Można podać jako aperitif, do owoców morza, skorupiaków, dań kuchni tajskiej lub wietnamskiej, świeżego sera, paczuszek z ciasta francuskiego z warzywnym lub serowym nadzieniem.

3404 Merlot Garnacha Moristel 2023 to z kolei młoda, świeża czerwień z tej samej serii będąca kompozycją trzech czerwonych odmian. Sporo tu owocu spod znaku truskawki, maliny, wiśni, które są okraszone słodkimi orientalnymi przyprawami, szczyptą różowego pieprzu, a wszystko w zwiewnej, dość lekkiej ramie z owocową kwasowością i świeżością. Proste, radosne czerwone wino.

Do szynek i wędlin, tatara z tuńczyka, kurczaka, tapas, lekkiej śródziemnomorskiej kuchni.

3404 Tuca D´Aneto Crianza 2020 powstało z cabernet sauvignon, merlot i moristel. 12 miesięcy dojrzewania w beczce. Wyraziste, z czerwonym owocem, maliną, wiśnią, owocami lasu, przyprawami, nutą drewna, czekolady, lekko balsamiczne. Harmonijne, przyjemne, gładkie, nie jest wielce złożone, ale pije się bardzo dobrze. Sprawdzi się w roli solidnej codziennej czerwieni.

Do czerwonego mięsa, tapas, pieczonej papryki, pikantnych kiełbasek, sosu pomidorowego.

Marboré Cuvée 2020 to kupaż tempranillo, merlot, cabernet sauvignon, moristel, parraleta będący limitowanym winem. Nazwa tej etykiety pochodzi od Pico Marboré, jednego z najpiękniejszych szczytów Monte Perdido (Pireneje Aragońskie). Grona pochodzą z dwóch obszarów: równin La Oliva oraz Sierra de Salinas z małymi poletkami starych winorośli wśród gajów oliwnych i lasów dębowych. 16 miesięcy dojrzewania we francuskich beczkach. Wino jest dość złożone, z aromatami czerwonych i ciemnych owoców, konfiturą, odrobiną pieczonych i suszonych owoców, porcją przypraw korzennych, wędzoną papryką, tostowymi i drewnianymi nutami. Dobrze zbudowane, soczyste, ze słodkawą taniną, skoncentrowane, może się podobać.

Znajdzie wspólny język na talerzu z jagnięciną, wołowiną, dziczyzną, mięsnym gulaszem.

Bodega Pirineos to ciekawy producent, którego wina reprezentują uczciwą relację jakości do ceny, a powyższe etykiety w swojej kategorii wypadają naprawdę solidnie.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: