Portugalia to kraj niezwykle bliski mojemu sercu, a i wina stamtąd pochodzące od dawna bardzo sobie cenię. Myślę, że jeżeli zagralibyśmy w skojarzenia związane z Portugalią, to każdy opisałby ją w innych słowach, gdyż to niesamowicie różnorodne miejsce. Wśród osób interesujących się szeroko rozumianą kulturą wina, na pewno pojawiłyby się takie skojarzenia jak wzmacniane porto, czy znajdujące się na drugim biegunie, zwykle lekkie, orzeźwiające i świeże Vinho Verde. To chyba dwa najbardziej znane portugalskie wina, a że sam z niecierpliwością wyczekuję cieplejszych dni, spoglądam dzisiaj w kierunku Vinho Verde.
Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z @lidlpolska
Vinho Verde – co musisz o nim wiedzieć?
Vinho Verde kojarzy mi się właśnie z cieplejszymi klimatami, wiosennym lub letnim popołudniem, gdyż charakter samego wina idealnie wpisuje się w tą część roku, która powoli zbliża się do nas, i którą wielu z niecierpliwością wyczekuje. Ostatnio trafiłem na artykuł na Winnicy Lidla, który przypomniał mi o tej portugalskiej specjalności i rozbudził jeszcze bardziej apetyt na ,,zielone wino”, gdyż to właśnie po portugalsku oznacza Vinho Verde. Ale spokojnie, nie chodzi tutaj o kolor wina, lecz ta nazwa odnosi się do młodości i świeżości trunku, gdyż znaczna część tych win przeznaczona jest do spożycia w możliwie najkrótszym czasie od zabutelkowania. Vinho Verde powstaje na północy Portugalii, w regionie Minho. Ta kraina ciągnie się od rzeki o tej samej nazwie (będącej jednocześnie granicą z Hiszpanią), aż po Vale da Cambra na południe od rzeki Douro. Tamtejszy specyficzny klimat (wilgotność, sporo deszczu znad Atlantyku, wiatry) sprawia, że winogrona trudniej dojrzewają, mają niższą zawartość cukru, a więc i niższy alkohol, za to więcej odświeżającej kwasowości. W regionie pada naprawdę sporo, a i latem potrafi tu być dość wilgotno, w szczególności w północnej części. Sama apelacja Vinho Verde DOC powstała w 1908 roku i jest jedną z najstarszych w kraju (choć jej oficjalne, międzynarodowe uznanie nastąpiło w 1949 roku). Dzieli się na 9 podregionów (podapelacji), a dwa najważniejsze z nich to Monção–Melgaço i Lima, ale te pozostałe, a przede wszystkim wina z nich pochodzące, również nie powinny umknąć naszej uwadze.
Vinho Verde – spróbuj każdego!
Zagłębiając się dalej w treść ciekawego artykułu na Winnicy Lidla przeczytacie, że Vinho Verde ma wiele twarzy. Może być białe, czerwone, różowe, spotkamy Vinho Verde spokojne, lekko lub w pełni musujące, przenikająco wytrawne bądź też z zaznaczonym cukrem resztkowym. Zwykle przeznaczone jest do szybkiej konsumpcji, ale potrafi się także ładnie starzeć. Lekkie, z niskim alkoholem, ale również z tym sięgającym 14%, choć zwykle spotkamy butelki na poziomie 11%. W końcu może być kupażem wielu odmian albo winem jednoodmianowym.
Do produkcji Vinho Verde używa się takich winogrona jak na przykład alvarinho, lourerio, arinto, avesso, azal, trajadura, azal, batoca, vinhao, amaral, pedra, padeiro, by wymienić tylko kilka z nich. Portugalia to niesamowite bogactwo szczepów winorośli i nie inaczej sprawa wygląda w przypadku Vinho Verde, dzięki czemu w tej kategorii znajdziemy różnorodne trunki.
Vinho Verde niejedno ma imię i jest w stanie zadowolić zarówno początkujących miłośników wina oraz koneserów. Jego świat jest naprawdę fascynujący i sama apelacja dostarcza nam obfitości prostszych, niezobowiązujących etykiet, jak i tych bardziej złożonych. Co więcej, jeśli chcemy sięgnąć po butelkę Vinho Verde, zwykle nie musimy liczyć się z dużym wydatkiem. W przedziale 20-50 zł jesteśmy w stanie upolować solidne wino w tej kategorii. Znaleźć je możemy choćby w Winnicy Lidla.
Vinho Verde na Winnicy Lidla
Winnica Lidla to portal rezerwacyjny, dzięki któremu możemy zarezerwować alkohole z całego świata i odebrać je już nawet następnego dnia podczas zakupów w Lidlu. Winnica Lidla to znakomita platforma, która adresowana jest do każdego, kto chce zrobić swój pierwszy krok w kwestii poszerzenia własnych doświadczeń degustacyjnych, choć portal ten sprosta oczekiwaniom również najbardziej wymagających klientów, dzięki bogatej selekcji produktów. Na portalu można zarezerwować zarówno wina, jak i alkohole mocne. Winnica Lidla to także spora dawka wiedzy nie tylko o winie, ale również o innych alkoholach. Dzięki artykułom dodawanym na bloga można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat każdego z trunków. Ponadto, osoby korzystające regularnie z serwisu Winnica Lidla online, mogą liczyć na atrakcyjne promocje, dzięki którym swoje ulubione trunki i wina są w stanie zarezerwować nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Warto założyć konto w Winnicy Lidla i odkryć to, co na nas tam czeka.
Zachęciłeś do zakupu zielonego wina. Nigdy nie piłem. I nie wiedziałem że oprócz czerwonego białego jest też zielone.
Vinho Verde nazywa się zielone bo ta nazwa odnosi się do młodości i świeżości wina, gdyż znaczna część tych win przeznaczona jest do spożycia w możliwie najkrótszym czasie. W znacznej większości vinho verde jest po prostu białym winem
Vinho Verde to rzeczywiście fajne, lekkie wino w sam raz na lato i właśnie wtedy smakuje najlepiej, choć muszę przyznać, że nie próbowałem jeszcze tych z wyższym alkoholem
Warto sięgnąc po złożone i pełniejsze Vinho Verde, które są zwykle winami jednoodmianowymi, najczęściej ze szczepu alvarinho, choć nie zawsze.
Potrafią byc bogate, poważne i są w stanie znieść upływ czasu. Miałem okazję próbować nawet 4,5-letnich vinho verde i trzymały się znakomicie. Inna bajka niż większość butelek sygnowanych nazwą tej apelacji
Ja po Vinho Verde sięgam okrągły rok
Ojej chyba kolejnym zakupem w Winnicy lidla będzie właśnie Vihno Verde:)