António Maçanita – gorące nazwisko na portugalskiej scenie winiarskiej

António Maçanita wraz ze swoimi winami jest coraz szerzej znany nie tylko w samej Portugalii, ale i poza nią. Znakomity winiarz i konsultant, który tworzy wina w kilku portugalskich regionach i wypuszcza co roku ponad 50 etykiet w ramach różnych projektów. Ogłoszony winemakerem 2018 roku przez Revista dos Vinhos, który to magazyn w 2020 roku uznał także jego pierwsze przedsięwzięcie Fitapreta za producenta roku. Wcześniej uznanie zdobyła również Azores Wine Company, której António jest jednym z założycieli. Nagrody posypały się, ale nie ma się czemu dziwić.

António Maçanita zdobywa wyróżnienia od 2004 roku, kiedy to wyprodukował swoje pierwsze wino. Tam, gdzie inni nie widzą przyszłości, António widzi wyzwanie. Urodził się w Lizbonie, choć jak sam przyznaje, nigdy nie czuł, że jest z Lizbony. Jego ojciec pochodzi z Azorów, a matka z Alentejo. Wakacje spędzone w dzieciństwie na Azorach wzbudziły w nim i jego siostrach silne poczucie przynależności do archipelagu, co ostatecznie miało wpływ na ich przyszłość ( siostra Joana też jest winiarzem ). Pasję do uprawy winorośli przekazał zaszczepił w António profesor Rogério de Castro, jeden z najbardziej szanowanych naukowców zajmujących się uprawą winorośli w Portugalii, a także producent wina z regionu Vinho Verde. Entuzjazm Maçanity przyniósł mu zaproszenie do kontynuowania kariery akademickiej w Instituto Superior de Agronomia, ale António zamierzał podążać innymi ścieżkami. Najpierw poleciał na Azory, gdzie w 2000 roku, jeszcze podczas studiów, wraz z dwoma kolegami z kursu próbował założyć winnicę, co początkowo nie udało się. Powrócił tam 10 lat później.

źródło: antoniomacanita.com

W ciągu zaledwie czterech lat António Maçanita odbył staż w Kalifornii, USA, Australii i Bordeaux we Francji. Po oddaniu pracy dyplomowej i ukończeniu uniwersytetu, António wyjechał do Australii, gdzie przez pięć miesięcy pracował w winiarni d’Arenberg, wielokrotnie uważanej za jedną z odnoszących największe sukcesy australijskich winnic. W końcu trafił na staż do Herdade da Malhadinha w Alentejo, a potem była jeszcze praktyka w Chateau Lynch-Bages. W 2004 roku założył Fitapreta Vinhos wraz z Davidem Booth’em, z którym współpracował również jako konsultant winiarski. Po drodze było też wyprodukowanie pierwszego w Portugalii blanc de noirs, pierwszego białego wina z amfory w kraju. Następnie narodziły się początki projektu Azores Wine Company na wyspie Pico ( ostatecznie powstał w 2014 roku jako dzieło Paulo Machado, Filipe Rocha i António Maçanita ), a sam António rozpoczął ratowanie rdzennej odmiany Terrantez do Pico. Z kolei w 2011 roku w Douro powstało przedsięwzięcie Maçanita Vinhos stworzone razem z siostrą Joaną. O Fitapreta Vinhos i Azores Wine Company z pewnością jeszcze w przyszłości napiszę, a teraz parę słów o Maçanita Vinhos, bo to właśnie wina z Douro firmowane przez António i jego siostrę, w ostatnim czasie do mnie trafiły.

Douro to zjawiskowe i niepowtarzalne miejsce, o którym piszę regularnie od dłuższego czasu. Zakochałem się w tym regionie i po prostu uwielbiam wina stąd pochodzące. Wybitne porto i cudowne wina wytrawne powstają w trzech podregionach: Baixo Corgo, Cima Corgo i Douro Superior, o łącznej powierzchni 250.000 ha, z czego 45.000 ha jest obsadzone winoroślą, co daje 18% powierzchni całego regionu. Douro może poszczycić się niesamowitą różnorodnością terroir, obejmującą gleby od łupków po te granitowe, góry, różne nasłonecznienie. Gleby w Douro ( głównie łupkowe ) o dużej zdolności zatrzymywania ciepła, łagodzą wahania termiczne w siedlisku otaczającym winorośl. Gleby łupkowe mają również dobrą zdolność zatrzymywania wody, choć często jest tutaj jej deficyt. Średnie temperatury są odmienne w zależności od podregionu, ponieważ Dolina Douro rozciąga się prawie przez całą szerokość Portugalii, od wybrzeża Atlantyku po kontynentalną granicę z Hiszpanią. Wyjątkowy charakter klimatu w Douro wynika z jego położenia, ponieważ góry Marão i Montemuro stanowią bariery chroniące region przed wilgotnymi zachodnimi wiatrami wiejącymi znad Atlantyku. Położony w głębokich dolinach, chroniony przez góry klimat tego regionu, charakteryzuje się mroźnymi zimami i gorącymi, suchymi latami.

António Maçanita wraz ze swoją siostrą Joaną uruchomił w Douro projekt Maçanita Vinhos. Winiarka Joana Maçanita jest z wykształcenia agronomem, ale z zawodu winiarzem, a podczas studiów pracowała w różnych winnicach w Portugalii. Kariera zawodowa Joany rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy dołączyła do zespołu enologicznego Vinho Preta wraz ze swoim bratem António. W 2006 roku wyjechała do Australii, osiedlając się w Mclaren Vale, gdzie odbywała staż w Haselgrove Winery, pogłębiając swoją wiedzę na temat win białych. Po powrocie do Portugalii Joana wraz z Cláudią Favinha i bratem António założyła firmę Wine ID, koncentrując się na doradztwie enologicznym. W tym samym roku dołączyła także do zespołu enologicznego projektów Arrepiado Velho i Cem Reis w Alentejo. Rok 2011 przyniósł narodziny Maçanita Vinhos.

Joana i António źródło: antoniomacanita.com

Położone w regionie Douro winnice Maçanita Vinhos znajdują się we wszystkich trzech podregionach, a jak wiadomo, każdy z tych podregionów ma swoją własną charakterystykę. Rodzeństwo Maçanita cechuje minimalistyczne, mało interwencyjne podejście do produkcji wina. Magia tkwi w winnicach i miejscach, skąd pochodzą winogrona, a Joana i António wyznają filozofię wymykającą się konwencjom. Przełamują stereotypy i z otwartym umysłem szukają małych skarbów Douro, co bardzo mi się podoba. Sam mam przed sobą trzy etykiety od Maçanita Vinhos, którym teraz zamierzam przyjrzeć się bliżej.

Maçanita Folgasão 2022 to wino powstałe z rzadko widywanej odmiany folgasão, znanej też jako terrantez da Madeira, choć ostatnie badania wykazały, że nie są to te same szczepy. Grona pochodzą z winnic w Baixo Corgo położonych na wysokości 480 m n.p.m. 6 miesięcy dojrzewania w stalowej kadzi na osadzie. Świeży, wyrazisty nos, mocno cytrusowy, czysty, ostro mineralny, z nutą gruszki, kwaskowego jabłka i cytrusa, do tego skała, siano, odrobina wosku, miód. Kwasowe, odświeżające, szczupłe, ale nie pozbawione struktury. Apetyczne, oryginalne, świetne.

Do skorupiaków, owoców morza, ryby, białego mięsa, sałatek, kuchni azjatyckiej.

Maçanita Fontainhas 2021 to z kolei field blend siedmiu białych odmian z winnic w Carlão w Cima Corgo, gdzie wiek krzewów wynosi 120 lat, a krzewy rosną na wysokości 730 m n.p.m. Wino reprezentuje serię Letra F, która nawiązuje do klasyfikacji winnic z 1935 roku i aktualnej po dzień dzisiejszy. Winnice klasy od A do F mają prawo do produkcji porto, poniżej klasy F już bez tego prawa. Letra A to najlepsze działki, które przyniosły sławę Douro. Letra F i następne są odwrotnością, o mniejszej jakości i
koncentracji przez co zostały zaniedbane. Jednak są jeszcze wśród nich zapomniane skarby, winorośle posadzone w innym czasie i ta etykieta reprezentuje jedną z nich. Spontaniczna fermentacja w beczkach z zastosowaniem batonnage. 12 miesięcy dojrzewania we francuskich dębowych beczkach. Roczna produkcja to około 300 butelek. W kieliszku biały owoc, ale też delikatne owoce tropikalne, mineralność, surowość, zioła, akcenty dębu, skała, migdał, pewna nuta tajemniczości. Krągłe, poważne wino, wyrażające swoje terroir, urzekające.

Do pełniejszych dań rybnych, białego mięsa, królika, bacalhau cozido com grão (gotowanego solonego dorsza z ciecierzycą), makaronu z białym/kremowym sosem.

Maçanita Os Canivéis Tinto 2021 to field blend 11 czerwonych odmian i również seria Letra F. Os Canivéis pozyskiwane jest z działek w Carlão w Cima Corgo, gdzie
gleba zmienia się z łupków w granit. Stare winnice w wieku 82-90 lat na wysokości 510 m n.p.m. 40 dni maceracji, 18 miesięcy dojrzewania we francuskich dębowych beczkach. Wino częstuje nas mieszanką czerwonych i ciemnych owoców, jest to świeży owoc, ale i taki bardziej dojrzały, do tego czekolada, lekko ziemiste akcenty, lukrecja, subtelny dąb, przyprawy, czarna oliwka. Pełne, dobrze zbudowane, z zaznaczoną taniną, zbalansowane, bardzo interesujące czerwone Douro.

Pasuje do czerwonego mięsa, jagnięciny, kaczki, mięsa z woka na sposób azjatycki i duszonego lub pieczonego mięsa w azjatyckim stylu ( sos hoisin, sos sojowy, chiński sos śliwkowy ), burgerów, wyrazistych sosów, twardszych serów.

Wina sygnowane nazwiskiem Maçanita to arcyciekawe etykiety, które dostarczają nowych wrażeń podczas degustacji. Nie ulega wątpliwości, że António i Joana w ramach swojego projektu z Douro wykonują świetną robotę, ale nie zapomnijcie także spróbować innych win sygnowanych przez António.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: