Moinoterra – ekscytująca Kreta

Greckie winiarstwo od pewnego czasu jest na fali wznoszącej i coraz częściej słyszymy o kolejnych zamkniętych w butelkach perełkach z Hellady. Mnie osobiście wcale to nie dziwi, gdyż od dawna mam świadomość, iż Grecja w porównaniu do innych krajów, nie ma się czego wstydzić pod kątem jakościowych win. Mam nadzieję, że ten fakt zechce zaakceptować jak największa rzesza konsumentów, którzy z większą atencją zaczną spoglądać na greckie wina. Prawdziwych miłośników tematu do tego przekonywać chyba nie trzeba.

W kwestii promocji jakościowych win z Grecji, dobrą robotę wykonuje m.in. kolejna edycja konkursu 50 Great Greek Wines ( 50 GGW ). Jego pomysłodawca, Yiannis Karakasis (mający tytuł Master of Wine), pragnie w ten sposób doprowadzić do tego, aby greckie wina znalazły należne im miejsce na światowej scenie winiarskiej i jak najlepiej reprezentowały kraj na arenie międzynarodowej. Nie od dziś wiadomo, że w Grecji powstają znakomite i fascynujące wina, a 50 GGW świetnie to pokazuje udowadniając w ten sposób, że w greckim winiarstwie dzieje się sporo ekscytujących rzeczy. Kto nadal nie jest przekonany do win z Hellady, to albo ich w ogóle nie pił albo próbował tych marnej jakości. Sięgnijcie po etykiety wyróżnione w którejkolwiek edycji wspomnianego konkursu ( odbyły się do tej pory trzy ) i sprawdźcie sami, o jakim poziomie mówimy. Ja regularnie otwieram greckie wina, wśród których nie brakuje tych wyróżnionych w ramach 50 GGW. W tym prestiżowym gronie znalazły się ostatnio również butelki Moinoterra z Krety.

O samej Krecie, jak i jej winach, pisałem na blogu tutaj, choć oczywiście nie jest to rozdział zamknięty, gdyż wyspa ta ma naprawdę dużo do zaoferowania i jeszcze nie raz będę wspominał o etykietach pochodzących właśnie z Krety. Czynię to również dziś za sprawą producenta Moinoterra, którego wina do mnie niedawno dotarły ( Moschato Spinas 2022 i Vilana 2022 zostały wyróżnione podczas 50 GGW w 2023 roku ). Moinoterra to winiarnia z Archanes, a jej nazwa oznacza krainę Mino/Minosa (króla starożytnego Knossos i cywilizacji minojskiej, która zawiera w sobie również słowo oino (wino). Typologia nazwy i symbolu Moinoterra podkreśla fakt, że wino było integralną częścią Krety Minojskiej. Producent stworzył unikalny, ponadczasowy symbol monogramu, który reprezentuje pierwszą literę „M” nazwy winnicy. Projekt opiera się na morfologii znaków typograficznych pisma linearnego B. Cztery kropki, oprócz ich wartości syntetycznej, dają poczucie krzywizny, które uważa się za nawiązanie do starożytnych naczyń z tego regionu. Symbolizują także 4000 lat nieprzerwanej uprawy winorośli.

Moinoterra swoje winnice posiada w Archanes ( 400-650 m n.p.m. ), pracuje przede wszystkim z lokalnymi odmianami winorośli: kotsifali, mandilaria, vilana, moschato spinas. Poza tymi czterema szczepami, winiarnia co roku decyduje się na winifikację w ograniczonej liczbie butelek innych odmian z winnic w Archanes, które uważa za wyjątkowe. Ostatnio Moinoterra wypuściła assyrtiko i malvasię w limitowanej ilości, które to grona uprawia zaufany winiarz z Archanes. Jak twierdzi sam producent, od początku zależało mu na tym, aby jego historia została napisana poprawnie. Dlatego też bardzo uważnie przygląda się każdemu aspektowi swojego rozwoju. Właściwe zarządzając winnicą przy minimalnej ingerencji w proces produkcji wina, dbanie o każdy szczegół podczas butelkowania oraz dobór partnerów, którzy szanują ziemię i jej owoce. W trosce o zrównoważony rozwój Moinoterra troszczy się o to, aby każdy etap procesu produkcji przebiegał z poszanowaniem środowiska, tak aby w przyszłości ziemia mogła nadal być żyzna i zdrowa.

Z portfolio wytwórcy mam przed sobą trzy etykiety: Moinoterra Moschato Spinas 2022, Moinoterra Vilana 2022, Moinoterra Archanes 2022.

Moinoterra Moschato Spinas 2022 to wino powstałe w 100% z moschato spinas – endemicznej odmiany muscatu, którą spotkać możemy tylko na Krecie, a sam miałem okazję próbować już kilku win z tego szczepu. Grona pochodzą z dwóch działek w Archanes ( 470 i 600 m n.p.m. ), a krzewy liczą sobie średnio 10 lat. 12 godzin maceracji na skórkach, 4 miesiące dojrzewania w stali na osadzie. Wino częstuje nas aromatyczną wonią cytrusów, pomarańczy, dojrzałą brzoskwinią, kwiatem jaśminu, zapachem śródziemnomorskiej roślinności, melonem, owocem egzotycznym. Mnóstwo świeżości, umiarkowana kwasowość, wino niezwykle pijalne, kuszące, ale i ambitne jednocześnie, sprawiające dużo przyjemności. Trudno przejść obok niego obojętnie.

Na aperitif, do lekkiej letniej kuchni, sałatek, owoców morza, kuchni azjatyckiej, ceviche.

Moinoterra Vilana 2022 to czysta vilana z pojedynczej winnicy położonej u stóp góry Giouchta. Ponad 20-letnie krzewy rosną na wysokości 500 m n.p.m. 8 miesięcy dojrzewania w stalowej kadzi na osadzie z zastosowaniem batonnage. Wino jest pełne, bogate, z solidną strukturą, kremowe, z cytrynowym kremem, mineralnym oddechem, dojrzałą gruszką, owocem egzotycznym, szczyptą ziół. Oryginalne, poważne, fascynujące i gastronomiczne wino.

Do ryby, owoców morza w kremowym sosie, makaronu z warzywami, dań z kurczakiem, pieczonych pomidorów i cukinii z serem graviera, kuchni warzywnej, potraw kuchni japońskiej.

Moinoterra Archanes 2022 to kompozycja 70% kotsifali i 30% mandilaria. Grona pochodzą z pojedynczej winnicy położonej na wysokości 650 m n.p.m. gdzie winorośl uprawia się od 4000 lat. Winnica liczy sobie 25 lat i utrzymuje się tu niską wydajność. Oddzielna winifikacja dwóch odmian, brak kontaktu z beczką, 8 miesięcy dojrzewania w stalowej kadzi na osadzie. W kieliszku wiśnia, kwaskowy czerwony owoc, jagody, kwiaty, odrobina ziemi, soczystość, świeżość, ale też struktura i styl przypominający nieco czerwone burgundy. Kolejna bardzo dobra pozycja od Moinoterra.

Idealnie sprawdzi się z daniami z tuńczyka, wołowym tatarem, deską szynek, kiełbaskami, pomidorowym sosem, potrawami z dodatkiem grzybów, nowoczesną kuchnią.

Moinoterra to kolejny producent z Krety, którego warto mieć na uwadze. Niezwykle ciekawe wina udowadniają, że winiarnia nie bez powodu została wyróżniona w ramach ostatniej edycji 50 Great Greek Wines.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: