Minął już prawie rok od mojej podróży na Sycylię, ale kilka butelek przywiezionych z tej jakże fascynującej wyspy wciąż jeszcze leży w piwnicy i cierpliwie czeka na swoją kolej. Fajnie otworzyć sobie takie wino i powspominać przyjemnie spędzony czas podczas sycylijskiej wyprawy. O tamtejszych winach i o samym wyjeździe na Sycylię pisałem choćby tutaj. Wina produkują tam świetne, ale wciąż jednak są one mało znane u nas w kraju w porównaniu z tymi z innych włoskich regionów. Chociaż Sycylia należy do Włoch, to będąc tam odnosi się wrażenie, że z Włochami ma ona niezbyt wiele wspólnego. Widać tu mnóstwo arabskich wpływów ( choć nie tylko ), a sama wyspa to taki mały kontynent w pigułce.
Mimo, że objechałem całą wyspę dookoła ( od Palermo, przez m.in. Marsalę, Agrygent, Syrakuzy, Taorminę, Cefalu ), to i tak nie zdążyłem nasycić się w ciągu kilku dni mojej podróży tym, co Sycylia ma do zaoferowania. Wciąż czeka tam wiele miejsc do odkrycia, wiele win do spróbowania ( choć większość tego, co chciałem spróbować udało się ), co sprawia, że prędzej czy później odwiedzę Sycylię ponownie. Po prostu ta wyspa na to zasługuje.
Ale przechodząc do sedna, czyli sycylijskiego wina, to sięgnąłem po Cerasuolo Di Vittoria 2016 z winiarni Gulfi. Cerasuolo di Vittoria ( oraz jej podstrefa Cerasuolo Di Vittoria Classico ) to jedyne na wyspie DOCG i znajduje się ono w południowo-wschodniej części Sycylii.
Apelacja Cerasuolo di Vittoria produkuje tylko czerwone wino, które powstaje z dwóch odmian: Nero d’Avola ( min. 50% max. 70% ) oraz Frappato ( min. 30% max. 50% ). Żadne inne szczepy nie mogą występować w kupażu. W ramach Cerasuolo Di Vittoria mamy wspomnianą podstrefę Classico, a wina pochodzące z tej strefy muszą być dodatkowo starzone przez 18 miesięcy. Pamiętajmy, aby nie mylić Cerasuolo Di Vittoria DOCG z powiązaną apelacją Vittoria DOC, która wytwarza podobne wina z tych samych szczepów, ale o nieco luźniejszych standardach produkcji. Ponadto w Vittoria DOC powstają tez białe wina oparte na odmianie Ansonica ( Inzolia ). Samo Cerasuolo Di Vittoria DOCG to obecnie około 250 hektarów, na których pracuje niewielu winiarzy. Do tego grona zalicza się winiarnia Gulfi, której to jednej z etykiet przyjrzymy się nieco bardziej.
Gulfi to producent o bardzo dobrej reputacji, co sam mogę potwierdzić, choć pozostaje on jeszcze nieco w cieniu innych głośnych nazwisk i marek sycylijskiego winiarstwa. Winiarnia została założona w 1996 roku, a obecnie producent wytwarza wina w trzech apelacjach: Cerasuolo Di Vittoria DOCG ( również Classico ), Etna DOC oraz Eloro DOC. Wszystkie uprawy winogron są prowadzone w sposób organiczny.
Cerasuolo Di Vitoria 2016 DOCG to zestawienie Nero d’Avola (50%) oraz Frappato (50%). Grona pochodzą z winnicy Vigna Stidda w gminie Chiaramonte Gulfi. Sama winnica ma około hektara i znajduje się na wysokości 420 m n.p.m. Wino dojrzewa 7 miesięcy na osadzie w stalowych zbiornikach, a następnie jeszcze dwa miesiące w butelce przed pojawieniem się na rynku. Jest to etykieta przeznaczona do picia za młodu i tego trzeba się trzymać ( choć myślę, że rocznik 2016 powinien wytrzymać jeszcze dwa lata w całkiem niezłej kondycji ). Nieco bardziej złożone jest Cerasuolo Di Vittoria Classico od Gulfiego, ale o tym może innym razem. Wracając do naszego wina, to prezentuje ono średnio rubinową, wiśniową suknię z lekkim odcieniem purpury na krawędzi kieliszka. Pachnie niezwykle świeżo i intrygująco: czerwonymi owocami ( maliną, poziomką, porzeczką ) , jagodami, różą, dzikimi ziołami i kwiatami, orientalnym targiem. Usta dryfują raczej w stronę lekkiej struktury, z mięsistym świeżym owocem, delikatną taniną i średnią plus kwasowością. Odrobinę mineralne zakończenie. Wino jest wyważone z uwagi na równe proporcje Nero d’Avola i Frappato. Większy udział pierwszej odmiany zwykle skutkuje większym ciałem, wyraźniejszą taniną i aromatem ciemnych owoców. Z kolei Frappato odpowiada za świeżość, lekkość, owocową frywolność, rześkość. Tutaj mamy całkiem udany mariaż tych dwóch lokalnych odmian. Wino godne polecenia.
Pasuje świetnie do włoskiego salami i szynek, ryb lub białego mięsa w pomidorowych sosach, smażonego tuńczyka, pizzy czy makaronu z sosem marinara. Spróbowałbym też z grzybowym risotto.
Wino zakupiłem na Sycylii. Niektóre etykiety winiarni Gulfi są dostępne w Polsce np. w Vinoteka 13, ale ceny niestety dużo wyższe niż na wyspie.