Adegas Galegas D. Pedro de Soutomaior Albariño 2021

Mało jest takich win, które sprawdzają się ciepłą porą równie dobrze, co albariño. Uwielbiam tą białą odmianę i w zasadzie sięgam po nią przez okrągły rok, choć tak naprawdę najlepiej spisuje się właśnie latem, kiedy temperatura idzie w górę. Albariño zapewnia sporą dawkę odświeżenia, a i pasuje do prawdziwie wakacyjnej kuchni.

Albariño gościło już na blogu wielokrotnie, a dziś kolejne butelka z tego właśnie szczepu z apelacji Rias Baixas, którą otrzymałem za sprawą Foods&Wines from Spain ( Biuro Ambasady Hiszpanii ).

Winiarnia Adegas Galegas znajduje się w Meder (Pontevedra) i została założona w 1995 roku. Produkuje wina w Rias Baixas głównie z winnic znajdujących się w dwóch podstrefach: O Rosal i Condado do Tea. W tym pierwszym podregionie Adegas Galegas posiada 35 ha winnic, w drugim 22 ha. Głównym celem producenta zawsze było łączenie i przekazywanie bogactwa okolicznych winnic poprzez jakość swoich win. W małej i butikowej winiarni Pazo de Almuíña wytwórca eksperymentuje z różnymi lokalnymi odmianami, aby wyprodukować wyjątkowe wina. Udaje mu się to chyba całkiem nieźle, gdyż jego etykiety ( w tym ta, o której niżej ), cieszą się międzynarodowym uznaniem. Oprócz wina, sztuka i malarstwo to kolejne charakterystyczne ogniowo Adegas Galegas, co doskonale widać na etykietach butelek. Uznano tu wino za sztukę, kulturę podkreślając, że wino i sztuka zawsze szły razem w parze.

źródło: adegasgalegas.es
źródło: adegasgalegas.es
źródło: adegasgalegas.es

Z portfolio producenta mam przyjemność skosztować D. Pedro de Soutomaior Albariño 2021

Etykieta jest hołdem dla Pedro Madrugi- szlachetnego, galicyjskiego wojownika, feudalnego rycerza Galicji z końca XV wieku, i którego zwycięstwa są w dużej mierze przypisywane jego nawykowi wczesnego wstawania. To wyjątkowe wino jest wyrazem szacunku dla postaci na zawsze związanej z kulturą galicyjską. Czyste albariño mające kontakt ze stalową kadzią. W kieliszku kruche jabłko, sok jabłkowy, owoce tropikalne, ananas, cytryna, trawa cytrynowa. Jest też umiarkowana mineralność, wyraźna kwasowość, choć nie tak wysoka, jak w przypadku wielu albariño. Do tego kwiat pomarańczy, soczysta mandarynka. Ogólnie, bardzo apetyczna butelka.

Sprawdzi się z owocami morza, rybą, kurczakiem, kuchnią tajską i wietnamską, świeżymi serami.

Wino otrzymałem od Biura Ambasady Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: