Wina z Portugalii są bliskie mojemu sercu, więc zawsze cieszę się na możliwość degustacji butelek pochodzących z tego kraju. Winiarsko Portugalia to dla mnie wymarzona destynacja i zawsze wracam tam z ogromną przyjemnością. Ma ona do zaoferowania pod względem wina naprawdę dużo i w każdym jej regionie znajdziemy znakomite trunki. Dziś trafiło do mnie coś z Dão.
Dão jako region-apelacja został wyznaczony w 1908 roku i jest jednym z najstarszych portugalskich regionów winiarskich, a znajduje się tuż na południe od Douro. Dawniej dominowało tutaj kilka kooperatyw produkujących wina masowe, a dziś jest to niezwykle fascynujące miejsce pełne indywidualności. Region dzięki swojemu położeniu, cieszy się specyficznym mikroklimatem. Pasma górskie jak choćby Caramulo, Montemuro, Estrela chronią Dão przed atlantyckimi wiatrami oraz przed surowym klimatem kontynentalnym pobliskiej mesety. Lata są tu gorące i suche, a zimy chłodne i deszczowe. Większość winnic leży na wysokości 400-500 m n.p.m. choć wysokość niektórych sięga nawet 700 m n.p.m. Czerwoną specjalnością jest tutaj touriga nacional, natomiast białą encruzado.
Mam okazję spróbować Dão w bardzo dobrym wydaniu, a to za sprawą win od Quinta dos Penassais, które trafiły do mnie całkiem niedawno. Są to trzy białe i trzy czerwone etykiety.
Quinta dos Penassais znajduje się w Cumieira w gminie Viseu, gdzie należy do niej blisko 13 ha winnic. Są one częścią tej rodzinnej firmy związanej wyłącznie z sektorem winiarskim, która podtrzymuje w ten sposób swoją tradycję i historię od 1385 roku. Degustację zaczynam od białych pozycji: Quinta dos Penassais Encruzado Reserva 2022, Quinta dos Penassais Grande Reserva Branco 2020, Quinta dos Penassais Late Harvest 2016.
Quinta dos Penassais Encruzado Reserva 2022 to wino z flagowej białej odmiany regionu, a więc z encruzado. Grona pochodzą z winnic położonych na prawym brzegu rzeki Dão, w S. João de Lourosa. Wino jest świeże, rześkie, pełne życia, z owocowym nosem wspartym wonią kwiatów, owocem tropikalnym, a do tego mineralność, odrobina słonego akcentu. Niezwykle apetyczne wino.
Pasuje do śródziemnomorskiej kuchni, ryb, owoców morza, białego mięsa, dań doprawionych ziołami, ale też do kuchni azjatyckiej.
Quinta dos Penassais Grande Reserva Branco 2020 to z kolei kupaż encruzado, malvasia-fina, bical, cerceal, fernao pires, malvasia-rei. Grona z winnic położonych na prawym brzegu rzeki Dão, w S. João de Lourosa. W kieliszku dość pełne, złożone, lekko kremowe, krągłe, z egzotycznym owocem, nutą kwiatów, kremem cytrynowym, mineralne, soczyste, eleganckie, ze szczyptą ziół. Bardzo dobre.
Do pełniejszych potraw z owoców morza, pieczonej ryby, białego mięsa, polędwiczek wieprzowych, kremowego risotto, makaronów, bogatszej kuchni wegetariańskiej.
Quinta dos Penassais Late Harvest 2016 to z kolei deserowa kompozycja encruzado, malvasia-fina, bical. Delikatna słodycz, suszone owoce, dojrzałe mango, ananas, brzoskwinia, miód, kwiat pomarańczy, nieco imbiru. Całość przyjemnie zbalansowana kwasowością i kusząca.
Można degustować bez żadnych dodatków, ale warto połączyć np. z sernikiem mango, karmelizowanymi plastrami ananasa, świeżymi owocami, tartą tatin, tartą z custardem, świeżym serem.
Wina otrzymałem od producenta