Piemont i wina musujące? Jak najbardziej, bo w końcu to tutaj oprócz Moscato d’Asti i Asti Spumante znajdziemy całkiem nową ( powstałą jako DOC w 2002 roku, a w 2011 awansowała do rangi DOCG ) apelację Alta Langa DOCG, która jest źródłem znakomitych bąbelków produkowanych metodą tradycyjną. Tutejsze metodo classico wykorzystuje przede wszystkim chardonnay i pinot noir, a więc głównie te same odmiany co w Szampanii i jest to znakomita alternatywa dla tych słynnych francuskich bąbli.
Wina musujące Alta Langa muszą dojrzewać min. 30 miesięcy na osadzie, a te klasy riserva 3 lata. Mogą być białe lub rosé, a poziom cukru resztkowego musi mieścić się w przedziale od brut nature ( pas dosé ) do extra-dry. Są to zawsze wina rocznikowe i mogą powstawać w prowincjach Cuneo, Asti i Alessandria.
Alta Langa jest kolejnym przykładem świetnych win musujących powstających metodą tradycyjną, stanowiących konkurencję dla szampana. I choć miłośnicy tego ostatniego zawsze będą upierać się przy jego wyższości, to jednak zdecydowanie warto spróbować jego alternatywy, a Alta Langa jest właśnie doskonałym tego przykładem.
Sam również zaliczam się do wielkich wielbicieli dobrych bąbelków i z ogromną przyjemnością podaję je degustacji, a gdy w moje ręce trafiły butelki Alta Langa od Terre del Barolo, byłem niezmiernie szczęśliwy.
Terre del Barolo to winiarska spółdzielnia z siedziba w Castiglione Falletto. Została założona w 19598 roku przez Arnaldo Rivera wraz z grupą 21 lokalnych hodowców winorośli i jest jedną z historycznych kooperatyw wciąż działających w Piemoncie. Rivera był nauczycielem i burmistrzem w Castiglione Falletto, mocno wierzył w potencjał regionu i co ważniejsze, w jego znaczenie dążąc do tego, aby rolnicy mogli uzyskać należny zysk za swoją pracę. W ten sposób założył spółdzielnię Terre del Barolo, do której plantatorzy mogli sprzedawać swoje winogrona po uczciwej cenie. Projekt był jednak czymś więcej niż zwykłą winiarnią. Wizja Rivery była wizją „zgromadzenia hodowców”, gdzie wszyscy członkowie mogli być aktywną częścią wspólnego marzenia: produkcji charakterystycznych win, które mogłyby być symbolem wyjątkowości ich ziemi i ciężkiej pracy mieszkańców.
Terre del Barolo reprezentuje plantatorów i winnice ze wszystkich 11 gmin barolo. To w sumie 300 rodzinach członkowskich i 600 ha winnic, którymi zarządzają. Ponad 80% to drobni posiadacze w drugim i trzecim pokoleniu, którzy pozostają oddani rodzinnemu dziedzictw. Przez dziesięciolecia Cantina Terre del Barolo stale się rozwijała, pomiędzy momentami wyrzeczeń, satysfakcji, nowych hektarów produkcji i wzrostu reputacji marki na rynku winiarskim. Produkcja obejmuje kilka linii win, a same portfolio to szeroki przekrój tego, co Piemont ma do zaoferowania. Nie brak oczywiście musującej Alta Langa.
Mam okazję spróbować 3 musujących etykiet w wydaniu Terre del Barolo. Dwie z nich to Alta Langa DOCG, trzecia to Metodo Classico bez tytułu tej apelacji, gdyż grona są pozyskiwane spoza jej obszaru, a i dojrzewa krócej niż jest to wymagane.
Terre del Barolo Vinum Vita Est Alta Langa Extra Brut 2019 to kompozycja 85% pinot nero i 15% chardonnay. Grona pochodzą z Monforte D’Alba, Novello, Diano D’Alba i są zbierane ręcznie. Fermentacja w stalowych kadziach trwa 10-15 dni. Tirage następuje na wiosnę, rozpoczyna się druga fermentacja w butelce i wino dojrzewa na osadzie min. 30 miesięcy. To świetna Alta Langa o aromacie skórki chleba, do tego kwiatowe nuty, kandyzowane owoce, dojrzałe jabłko, brzoskwinia, gruszka, nieco egzotycznego owocu, tostowe i lekko pieczone akcenty, prażone orzechy. Trwałe bąbelki, krągła, kremowa struktura, zaznaczona kwasowość czynią z tej pozycji bardzo gastronomiczne wino.
Sprawdzi się do szerokiej gamy przekąsek, finger food, ale dobrą opcją jest również warzywny flan/gratin, fondue, tajarin z truflami, grillowana ryba, owoce morza, białe mięso, sushi, świeże, ale też dojrzalsze sery.
Terre del Barolo Vinum Vita Est Alta Langa Brut 2019 to 100% chardonnay z Monforte D’Alba, Novello, Monchiero Również ręczny zbiór, fermentacja przebiega przez podobny czas, co w wersji extra brut. Tirage wiosną po zbiorze, dojrzewanie na osadzie min. 30 miesięcy. Ten brut również smakuje znakomicie i ukazuje nam podobnie piekarnicze nuty, zapach świeżego pieczywa, pojawia się dojrzały cytrus, miąższ białych owoców, morele, krem cytrynowy, nieco miodu, biszkopt, łąka pełna kwiatów. Obfite, kremowe, odrobinę mniej wytrawne niż wcześniejsza etykieta, z równie sporym potencjałem food pairingu.
Pasuje do różnych przekąsek, warzywnych zapiekanek, ryb i owoców morza, białego mięsa, nowoczesnej kuchni azjatyckiej, dojrzewających szynek.
Terre del Barolo Metodo Classico Blanc de Blancs Spumante Extra Brut to także czyste chardonnay. Grona pochodzą z obszaru Langhe i są zbierane ręcznie. Fermentacja w stalowych kadziach trwa 10-15 dni. Tirage na wiosnę, wino dojrzewa na osadzie 16 miesięcy. Mimo, że nie jest to formalnie Alta Langa, to jakość wina niczym nie ustępuje pozycjom z apelacji. W kieliszku nuty tostowe i drożdżowe, cytrus, melon, skórka cytrusowa, kwiaty, słone i mineralne, strzeliście kwasowe, z odrobiną imbiru. Niezwykle apetyczne, eleganckie i całkiem poważne.
Do przystawek, przekąsek, sushi, sashimi, risotto lub pasty z kremowym sosem, kurczaka, ryb i owoców morza, ceviche, wędzonego łososia, serów.
Terre del Barolo ze swoimi musującymi etykietami wypada znakomicie , a same wina dostarczają mnóstwo przyjemności. To bardzo złożone etykiety, których naprawdę warto spróbować.
Wina otrzymałem od producenta