Risotto, czyli klasyka kuchni północnych Włoch. To niezwykle wszechstronne i różnorodne danie nigdy nie przestaje zachwycać naszych podniebień. Łączy w sobie kremowość, delikatny ryż, świeże zioła, sezonowe składniki. Możliwości jest naprawdę wiele, od bardziej tradycyjnych risotto po te nieco nowocześniejsze. To, jakie dodatki znajdą się w naszym risotto zależy tylko od nas, chyba, że podążamy za prawdziwymi włoskimi recepturami.
Risotto świetnie nadaje się na prosty obiad/kolację, jak i na bardziej wyszukany i uroczysty posiłek. Może stanowić przystawkę, a także danie główne ( w ostatnim przypadku szczególnie wtedy , gdy w risotto znajdziemy mięso np. jagnięcinę, wołowinę, kaczkę, łososia, owoce morza, co często się zdarza ). Występują również bardzo udane deserowe wersje risotto. Sam nie raz przyrządzałem sobie tą potrawę z różnymi dodatkami. Aby ugotować dobre risotto trzeba nieco dojść do wprawy, ale w końcu trening czyni mistrza. Ważne jest też ( zresztą jak zawsze ), aby używać składników wysokiej jakości, bo to zdecydowanie podniesie walory naszego risotto.
Tym razem proponuję warzywne risotto, a mianowicie risotto z porami i suszonymi pomidorami. Słodkawe i łagodne pory są podstawą smaku, zostały tu wykorzystane zamiast częściej spotykanej cebuli. Takie risotto idealnie sprawdzi się na lekką, elegancką kolację. Do tego kieliszek odpowiednio dobranego wina i można celebrować miły wieczór.
Składniki ( 4 porcje ):
- Około 1,5 litra bulionu z kurczaka lub nieco więcej
- 60ml oliwy
- 3 pory, tylko białe części pokrojone na plasterki
- 1 żółta papryka, pokrojona w kostkę
- 650g ryżu Arborio lub Carnaroli
- 250ml białego wina wytrawnego
- ½ szklanki suszonych pomidorów, pokrojonych w paseczki
- 2 łyżki masła
- Sól, pieprz
Przygotowanie: W rondelku podgrzać bulion i trzymać go cały czas na małym ogniu, aby pozostał ciepły. Na dużej patelni rozgrzać oliwę na średnim ogniu. Dodać pory, paprykę i smażyć aż zmiękną około 4 minut. Odłożyć warzywa do miski. Na tą samą patelnię wrzucić ryż i mieszać aż ziarna ryżu dobrze pokryją się oliwą przez 3 minuty. Dolać wino i mieszać do czasu, gdy zostanie wchłonięte. Dodać chochlę ciepłego bulionu, mieszając często po każdorazowym dodaniu bulionu. Kolejną porcję bulionu dodajemy, gdy wywar został prawie całkowicie wchłonięty przez ryż. Zachowujemy ¼ szklanki bulionu na koniec. Kiedy ryż jest już prawie gotowy, ale jeszcze delikatnie twardy i całość wygląda kremowo ( po około 20 minutach , na patelnię dorzucamy pory, paprykę i suszone pomidory. Gotujemy przez 30 sekund mieszając całość. Zdejmujemy patelnię z ognia i dodajemy masło oraz zachowaną porcję bulionu – ¼ szklanki. Mieszamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i podajemy.
Takie lekkie, warzywne, wiosenne risotto warto popić kieliszkiem Gavi, Soave, Pinot Grigio, Roero, prostym białym Bordeaux.