Douro – czego spróbować poza wzmacnianym porto

Nie od dziś wiadomo, że Dolina Douro to ojczyzna jednego z najwspanialszych win deserowych świata, czyli porto. Jednak absolutnie nie można zapomnieć o tym, że powstają tam również wybitne wina wytrawne. Dotyczy to zarówno tych czerwonych, jak i białych, a spora część z nich nierzadko bije na głowę konkurencję z innych winiarskich regionów. Wytrawne Douro to jedne z moich ulubionych win w ogóle i zawsze ogromnie się cieszę na możliwość ich degustacji.

Podróż do Douro dostarczyła sporo okazji skosztowania wielu takich butelek, które darzę taką samą winną miłością, co dobre porto. Fascynacja winami z Douro trwa już od długiego czasu i to coś w rodzaju uczucia na całe życie. Szukając dobrych etykiet z tego regionu, nie trzeba wcale sięgać głęboko do portfela – świetna jakość jest na wyciągnięcie ręki, a kto chce posmakować wina naprawdę poważnych, też oczywiście znajdzie tu wiele tego typu trunków. Poniżej krótka lista win ze średniej półki, które wypiłem podczas podróży do Porto i Doliny Douro, i które z czystym sumieniem polecam. Każde z nich reprezentuje wysoką jakość w relacji do swojej ceny, a znaczna część butelek to wina naprawdę wysokiej klasy.

Symington Altano Naturalmente Branco 2021

Wino od Symingtonów z jednej z ich posiadłości – Altano. Kupaż malvasia fina, viosinho, rabigato, moscatel galego. Mnóstwo świeżości, cytrusy, owoce tropikalne, mineralność, kwiaty, jabłko, Chrupka kwasowość, spora dawka odświeżenia. Wino perfekcyjne w upalną pogodę i do lekkiej kuchni, a zważywszy na cenę, to po prostu okazja.

Quinta dos Aciprestes Tinto 2019

Wino z portfolio Real Companhia Velha i należącej do niej winnicy Quinta dos Aciprestes. To blend starych krzewów ( średni wiek 40 lat ) z przewagą tinta barroca i pozostałymi odmianami jak touriga nacional, touriga franca, tinta roriz, tinta cão, tinta amarela. 8 miesięcy dojrzewania we francuskich beczkach. Świeże czerwone owoce, śliwka, wiśnia, orientalne przyprawy, lekko dżemowy owoc, jagody, miękka faktura. Klasyczna pyszna czerwień.

Wine & Soul Manoella Tinto 2020

Wine & Soul, czyli kultowa winiarnia, za którą stoją Jorge Borges i Sandra Tavares. To oni są autorami równie kultowej etykiety Pintas, czy choćby Manoella Vinhas Velhas. Jednak bardziej przystępna cenowo druga etykieta Manoelli, to również wino wielkie posiadające wszystkie cechy, jakich oczekujemy od dobrego Douro. To blend 60% touriga nacional, 25% touriga franca, 10% tinta roriz, 5% tinta francisca. Średni wiek krzewów to 35 lat. Wino dojrzewa 16 miesięcy we francuskich dębowych beczkach. Częstuje nas dojrzałymi wiśniami, śliwką, jagodą, ciemną czereśnią, wiśniowym ciastem, czekoladą z owocami, wonią kwiatów. Soczyste, mięsiste, swoiście lekkie wino przy zachowaniu całej materii i koncentracji, niezwykle eleganckie, wyrafinowane. Doskonała jakość w swojej cenie. Wciąż bardzo młode.

Quinta do Passadouro Tinto 2016

Quinta do Passadouro to projekt i marka należąca do słynnej Quinta do Noval. To kupaż 40% touriga nacional, 25% touriga franca, 25% tinta roriz, a 10% stanowi field blend starych krzewów. Wino spędza rok we francuskiej beczce. mamy tu dojrzałe dzikie jagody, ciemną wiśnie, ziemisto-ściółkowe nuty, a całość lekko pikantna w ustach. Bardzo dobre.

Quinta da Pacheca Superior Tinto 2020

Quinta da Pacheca to kolejna warta uwagi posiadłość, która znajduje się w bliskiej odległości od centrum Peso da Régua. Ich czerwone Pacheca Superior to solidne Douro powstałe z touriga franca, tinta roriz, touriga nacional z krzewów o średnim wieku 40 lat. Dojrzewa we francuskich beczkach 9-12 miesięcy. W kieliszku dzikie jagody, ciemne kwiaty, sos śliwkowy, ciemna wiśnia, czarna oliwka, jeżyna. Soczyste, pełne, z zaznaczoną taniną.

Ramos Pinto Duas Quintas Tinto 2019

Ramos Pinto to marka sama w sobie. Doskonałe porto oraz pyszne wytrawne Douro. Do tej czerwieni zawsze wracam z ogromną przyjemnością. Blend 51% touriga nacional, 26% touriga franca, a resztę stanowią tinta roriz, tinta barroca, sousão, tinta cão, tinta amarela, tinta da barca. Jak nazwa wskazuje, grona pochodzą z dwóch posiadłości: Quinta de Ervamoira i Quinta dos Bon Ares. 20% wina dojrzewa we francuskim dębie (barriques), 30% w większych francuskich beczkach, a 50% w stalowej kadzi. Dojrzewanie trwa 12 miesięcy. Wspaniała etykieta o aromacie ciemnych jagód, jeżyn, dojrzałego ciemnego owocu, jest też czekolada, przyprawy, lekko tostowe nuty. Piękny klasyk, skoncentrowany, wyrazisty, ze sporym potencjałem.

Ramos Pinto Duas Quintas Branco 2021

Teraz biały brat będący równie doskonałym winem. Winogrona też pochodzą z wspomnianych dwóch posiadłości. W tym wypadku są to 60% rabigato, 20% viosinho, 10% arinto, 10% codega. 90% wina dojrzewa w stalowej kadzi, 10% w francuskich i austriackich dębowych beczkach różnych rozmiarów. Wino częstuje nas nutami cytrusa, ananasem, kruchym jabłkiem, gruszką, mineralnością. Eleganckie, świeże i niezwykle apetyczne.

Quinta do Popa Black Edition Red 2017

Mało znany szerszemu kręgowi odbiorców producent, jakim jest Quinta do Popa, to marka warta zapamiętania. W portfolio gama świetnych wytrawnych Douro DOC uzupełniona porto. Do tego wspaniałe widoki z samej posiadłości. Black Edition Red to wino skomponowane w 30% ze starych krzewów różnych odmian winorośli, 30% tinta roriz, 20% touriga franca, 10% tinta amarela, 10% tinta cao. 12-15 miesięcy dojrzewania w dębie francuskim. Niezwykle apetyczne, zioła, ciemny owoc, mocno dojrzałe ciemne winogrono, czarna porzeczka, fiołki. Pyszna butelka.

Real Companhia Velha Evel Reserva Red 2019

Real Companhia Velha to firma-instytucja w Douro, a ich marka win Evel jest jedną z najstarszych marek win w Portugalii – zarejestrowana została w 1913 roku. Evel Reserva to blend starych krzewów oraz odmian touriga nacional i touriga franca. 12 miesięcy dojrzewania we francuskich beczkach. W kieliszku dojrzałe jagody, jeżyna, ciemne kwiaty, dżem z ciemnych owoców, trochę wanilii, soczyste, esencjonalne, świetnie pijalne i poważne zarazem.

Symington Quinta do Vesuvio Pombal do Vesuvio 2019

Kolejna pozycja od Symingtonów, ale tym razem z Quinta do Vesuvio – jednej ze wspaniałych posiadłości w Douro. Świetna kompozycja touriga franca, touriga nacional, tinta amarela. 8 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Czerwono-ciemny świeży owoc, słodkie dojrzałe wiśnie, róża, fiołek, budyń z sosem malinowym, balsamiczne akcenty, miękkie, gładkie, soczyste, świeże, eleganckie, gastronomiczne. Pyszne.

Quinta do Portal Reserva Tinto 2019

Quinta do Portal to jeden z moich ulubionych producentów, jeśli chodzi o wytrawne Douro DOC. Zasmakowałem w nich już jakiś czas temu i od tamtej pory wracam do tych win z ogromną przyjemnością. Poza tym, Quinta do Portal produkuje bardzo dobre porto oraz wybitnego Moscatela do Douro. Omawiana w tym miejscu Reserva Tinto to blend touriga nacional, tinta roriz i touriga franca. 9 miesięcy we francuskiej beczce. Wino jest świetne, soczyste, wyraziste, z ciemnym, pieczonym owocem jagodowym, śliwką, wonią ciemnych kwiatów, przyprawami korzennymi i orientalnymi, tostową nutą, zaznaczoną taniną. Doskonałe.

Quinta do Portal Tinta Barroca 2017

Jeszcze jedna etykieta od Quinta do Portal. 100% tinta barroca, krótki, 3-miesieczny pobyt we francuskiej beczce. Fantastyczne wino, nuty czarnej porzeczki, wiśni, jeżyny, korzenno-ziemiste tło, do tego anyż, ciemne winogrono. Całość sprężysta w ustach, żywa, krągła, soczysta.

Quinta da Foz Tinto 2019

Kolejny producent warty uwagi to Quinta da Foz. Pyszne wina, począwszy od podstawowych etykiet, na tych topowych kończąc. Zakupione w samej winiarni tinto ukazuje ogromny potencjał wytwórcy. Kupaż touriga nacional, tinta roriz i touriga franca. 6-12 miesięcy dojrzewania we francuskich beczkach. Owoce jagodowe, dojrzałe maliny, jeżyna, kwiaty, róża, fiołek, lekko ziemiste, gładkie, soczyste, dość pełne, świetnie zrównoważone.

Burmester Reserva Tinto 2020

Burmester słynie przede wszystkim z porto tawny i colheita, ale wypuszcza też kilka wytrawnych etykiet. Nigdy nie próbowałem wytrawnych win spod szyldu tej marki, więc tym razem postanowiłem spróbować. Kupaż touriga nacional, touriga franca, tinta roriz. 12 miesięcy dojrzewania w amerykańskim i francuskim dębie. Beczka jest dobrze wtopiona w materię, mamy tu jagody, ciemne owoce, muśnięcie przypraw, trochę wanilii, przyzwoitą strukturę i koncentrację, a całość bardzo pijalna.

Kopke Quinta de São Luiz Reserva Tinto 2019

Kolejna znana marka ze swoją wytrawną etykietą. Kopke to jakość sama w sobie, więc tu wybór zawsze jest bezpieczny. 50% touriga nacional i 50% tinta roriz z winnic posiadłości Quinta de São Luiz. 14 miesięcy dojrzewania we francuskim dębie. Ciemne owoce, wiśnie, jeżyny, ziemia, trochę przypraw, drewna, pełne, miękkie, eleganckie i bardzo apetyczne.

Quinta Nova Grainha Reserva Tinto 2020

Quinta Nova to wspaniały producent zarówno w kwestii win wytrawnych jak i porto. Grainha oznacza nasionko – w tym wypadku winogrona – i sama etykieta wymienia to słowo w różnych językach ukazując w ten sposób uniwersalność i istotę życia. Wino jest kupażem głównie tinta roriz, touriga franca, touriga nacional. Dojrzewanie trwa 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Grainha to kawałek świetnego douro. Jest pełne, soczyste, mięsiste, skoncentrowane, ze sporym potencjałem. Odnajdziemy tu ciemne owoce, rachatłukum, galaretkę owocową, jagody, borówki, jeżynę, trochę czekolady, korzennych nut. Wino jest bogate, wyraziste, ale jednocześnie świetnie zbalansowane, miękkie, z taniczną kreską, dobrą kwasowością, oddające esencję Doliny Douro. Zapadło w pamięci, choć to dopiero wstęp do wytrawnych win od Quinta Nova.

Castello d’Alba Reserva Tinto 2020

Castello d’Alba to marka win, za którą stoi Rui Roboredo Madeira. Poniższa reserva to kupaż touriga franca, touriga nacional, tinta roriz. Dojrzewa 8 miesięcy we francuskich beczkach. Wino jest świeże, kwiatowe, z nutami czerwonych, mięsistych owoców, dzikich jagód. do tego muśnięcie beczki.

Powyższe wina, to jedynie fragment moich degustacyjnych doświadczeń z pobytu w Douro, a wszystkie z nich są jak najbardziej godne polecenia. Douro to nie tylko porto, ale również wybitne wina wytrawne i nie wolno o tym zapominać. Na koniec jeszcze kilka innych pozycji, jakich udało mi się spróbować, choć nie wszystkie już z samego Douro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: