Hugel Gentil 2019

Po wina francuskie sięgam rzadko. Jakoś bliżej mi do krajów południa Europy. Włochy, Hiszpanię, Portugalię, Grecję poznałem winiarsko całkiem dobrze. Kto śledzi bloga ten wie, że nawet wina Słowenii i Chorwacji nie są mi obce. Austria, Niemcy i Węgry też nie mają przede mną wielkich tajemnic. Ale z tą Francją zwykle nie było mi po drodze. Nie znaczy to, że nigdy jej nie piłem. Wręcz przeciwnie – pamiętam świetne etykiety, a i kilka wciąż znajdzie się w mojej piwniczce. We Francji mam kilku swoich faworytów, jednak wiem, że przede mną wciąż tu sporo do nadrobienia. I chyba muszę zrobić sobie pewne postanowienie, aby pić więcej francuskich win, bo przecież nie od dziś wiemy, że Francuzi znają się na rzeczy.

Bordeaux, Burgundia, Szampania, Dolina Loary – to chyba śmietanka francuskiego winiarstwa. Znawcy dorzucą jeszcze Alzację i jak najbardziej należy się z tym zgodzić, choć oczywiście nie jest to lista zamknięta. Dziś jednak pokrótce skupimy się właśnie na Alzacji, która jak dla mnie jest ojczyzną doskonałych białych win powstających z takich odmian jak riesling, gewurztraminer, pinot gris, pinot blanc, sylvaner, muscat. Ten niewielki region na granicy z Niemcami ze stolicą w Strasburgu przechodził na przestrzeni dziejów raz w ręce Francji, a raz pod panowanie Niemiec. Ostatecznie Alzacja trafiła pod francuską jurysdykcję, choć wpływy niemieckie widoczne są tam na każdym kroku.

W kwestii wina, to kraina przede wszystkim wspaniałych białych trunków. Od musujących crémant, po mineralne, strzeliste, kwasowe, wytrawne wina spokojne, na słodkich vendange tardive i sélection de grains nobles kończąc. Alzacja to też kilka głośnych winiarskich nazwisk i marek. Jedną z nich jest bez wątpienia Hugel, którego wina powinien kojarzyć każdy miłośnik tematu. Etykiety tego producenta częściowo znam, gdyż w przeszłości miałem okazję je degustować. Teraz, dzięki portalowi Winezja, nadarzyła się możliwość przypomnienia sobie jak smakuje dobra Alzacja. Będę chciał wam dzisiaj przedstawić podstawową etykietę wytwórcy – Hugel Gentil 2019.

Rodzina Hugel jest nierozerwalnie związana z Alzacją, a na ich pierwsze ślady w regionie można natrafić już w XV wieku. Z kolei od 1639 roku oficjalnie uprawiają tu winorośl, kiedy to Hans Ulrich Hugel osiadł w Riquewihr. Na przestrzeni kolejny lat, rodzina zyskała godną pozazdroszczenia reputację, jeśli chodzi o ich winiarskie umiejętności i staranność w opiece nad winnicami. Śmiało można nazwać ich pionierami w kwestii wina w Alzacji. Marka Hugel i ich charakterystyczne butelki znane są na całym świecie. Około 80% produkcji jest eksportowana do ponad 100 krajów, choć nie stoi to na przeszkodzie temu, iż ich wina znajdują się w kartach większości najlepszych francuskich restauracji w całym kraju. Rodzina Hugel została również wybrana jako jeden z dwunastu członków Primum Familiae Vini – międzynarodowego stowarzyszenia jednych z najlepszych winiarskich rodzin produkujących wino.

Do wytwórcy należy bezpośrednio ponad 25 ha winnic wyłącznie w Riquewihr, a prawie połowa z nich znajduje się w strefie Grand Cru. Ponadto, Hugel skupuje też grona od hodowców, z którymi związany jest długoletnimi kontraktami ( dodatkowo więc kontroluje jeszcze ponad 100 ha winnic ). Grona są zbierane ręcznie, praktykuje się niską wydajność i nie stosuje się sztucznych nawozów. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość.

Jak więc konkretnie wypada Hugel Gentil 2019?

To kupaż rieslinga, gewurztraminera, pinot blanc, pinot gris, sylvanera i muscata. Mamy tutaj typowe dla regionu białe odmiany. W kieliszku odnajdziemy cytrusy, białą śliwkę, białe winogrona, pigwę, trochę liczi, owoce tropikalne, jabłko, gruszkę, skórkę cytrusową, kwiaty, mineralność, szczyptę świeżych ziół, kroplę miodu. Jest muśnięcie słodyczy, dobra kwasowość, świeżość, prostolinijna elegancja, swoista lekkość i uniwersalność. No i powiew lata. Jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z Alzacją, to Gentil dobrze się do tego nadaje.

Wino pasuje jako aperitif, ale też do letnich sałatek, rozmaitych przekąsek, owoców morza, białego mięsa, kuchni azjatyckiej bogatej w świeże zioła, owoce egzotyczne i ostrzejsze smaki, sushi, tempury, świeżego sera, dojrzewającej szynki.

Wino dostępne na portalu Winezja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

enpl

Discover more from Wino ze Smakiem

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading