Oltrepò Pavese, czyli kawałek włoskiej Lombardii tuż przy granicy z Piemontem i Emilią Romanią, to mało znana część winiarskiej Italii dla przeciętnego miłośnika wina, choć to w rzeczywistości, prawdopodobnie najbardziej tradycyjny obszar uprawy winorośli w samej Lombardii. Ślady winnego dziedzictwa datuje się tutaj na około 3000 lat wstecz, a i obecnie region ma nam sporo ciekawego do zaoferowania.
Winnice Oltrepò Pavese znajdują się u podnóży wzgórz, między Apeninami a rzeką Pad. Winorośle czerpią korzyści m.in. z bardzo sprzyjającego mikroklimatu (dzięki bliskości samego Padu) i dobrych gleb bogatych w glinę i wapień. Swego czasu natrafiłem na informację, że region produkuje ponad połowę wina pochodzącego z samej Lombardii. Oltrepò Pavese uważane jest za świetne miejsce dla pinot noir i powstają tu jego znakomite przykłady zarówno w wersji spokojnej, jak i musującej. Inne typowe odmiany uprawiane w regionie to choćby barbera, croatina, chardonnay, pinot grigio, moscato, malvasia, riesling. Do mnie w ostatnim czasie trafiły wina od Lefiole ( pełna nazwa Lefiole – Azienda Agricola Piaggi Enzo ) – winiarni zlokalizowanej w Montalto Pavese. Stoją za nią Elisa i Silvia Piaggi, a Lefiole to pieszczotliwe określenie, które w języku Oltrepadana oznacza dziewczęta. Obie panie dorastały w Montalto Pavese i to właśnie wśród wzgórz tego obszaru, czują się jak w domu. Ta więź zachęciła je do zrobienia czegoś dla ich terytorium, dla jego tradycji i historii – zachęciła je to tworzenia wina.
Za sprawą Elisy i Silvii, mam okazję spróbować ich dwóch win.
Elivia Pinot Grigio 2022 to etykieta, której nazwa powstała z połączenia imion obydwu pań. To czyste pinot grigio – odmiana, którą łatwo znaleźć w całej północnej Italii, również w Oltrepò Pavese. Gron pochodzą z winnic w Montalto Pavese rosnących na wysokości 400 m n.p.m. Elivia dojrzewa 5-6 miesięcy ona osadzie w stalowej kadzi z zastosowaniem batonnage. W kieliszku odnajdziemy żółte owoce, egzotyczne owoce, cytrusy, białe kwiaty, odrobinę kwiatu pomarańczy, trochę kruszonego żwiru, zaokrągloną strukturę i średnio pełne ciało, a przy okazji sporo świeżości i elegancji. To bardzo dobra i smaczna wersja pinot grigio.
Wino pije się świetnie solo, ale sprawdzi się równiez jako aperitif, do różnych przekąsek, serów, szynek, owoców morza, białej ryby, drobiu.
Alene Pinot Nero 2021 to z kolei etykieta, której nazwa jest poświęcona rodzicom obu pań – Angeli i Enzo. 100% pinot nero, który w Oltrepò Pavese czuje się znakomicie. Winogrona pochodzą z winnic w Montalto Pavese, wino fermentuje w stalowej kadzi i równiez w niej dojrzewa przez 6 miesięcy. Częstuje nas czerwonym owocem spod znaku porzeczki, wiśni, dzikiej truskawki, ale też odrobiną śliwki, a do tego woń dzikiej róży, przypraw, goździków, nieco ziemistych akcentów. Dość krągłe, z miękką taniną, soczyste. Podstawowe pinot nero winiarni w przyjemnym i solidnym wydaniu.
Można podać do wędlin, szynek, kiełbasek, pasztetu, dojrzalszych serów, potraw z czerwonym mięsem, grillowanego tuńczyka lub łososia.
Wina otrzymałem od producenta