Weingut Gottardi Mazzon – trzy razy pinot noir

Mazzon to mała wioska nad Neumarkt na nizinie Południowego Tyrolu, która zawsze była uważana za świetną lokalizację dla pinot noir. Region ten otoczony lasami i bujną zielenią, wzgórzami ze starymi farmami i zamkami, znany jest daleko poza granicami kraju jako jedna z najlepszych lokalizacji dla tej odmiany we Włoszech.
Od 1986 roku kawałek ziemi na tym obszarze należy do rodziny Gottardi, która specjalizuje się właśnie w pinot noir.

Pinot noir uprawia się w Mazzon od XIX wieku. Powodem tego są idealne warunki, które są podobne do tych panujących w Burgundii, a tym samym gwarantują szczególnie wysoką jakość. Właśnie jakość jest podstawą, na której Bruno i Alexander Gottardi chcieli w 1986 roku zbudować swoje marzenie o produkowaniu własnego wina, dlatego kupując winnicę w Mazzon, zrobili pierwszy ważny krok w kierunku spełnienia swojego celu. Ich winiarnia powoli rosła, a z biegiem lat winnice zostały ponownie obsadzone. Po 9 latach od zakupu przyszedł właściwy czas: w 1995 roku pierwszy rocznik trafił do nowo wybudowanej, nowoczesnej piwnicy. Same winnice stopniowo powiększano, łącznie do 9 ha. Oprócz pinot noir uprawiano także chardonnay (do 2006 roku) i gewürztraminera (do 2009 roku). Od 2010 roku uwagę poświęcono tylko jednej odmianie i od tej pory winnice są w 100% dedykowane pinot noir.

źródło: gottardi-mazzon.com
źródło: gottardi-mazzon.com

Orientacja zachodnia z wieloma godzinami nasłonecznienia, suchy wiatr z południa i chłodny wiatr górski z Dolomitów po zachodzie słońca, tworzą niepowtarzalny mikroklimat, a tym samym najlepsze warunki dla szczególnie delikatnych owoców, urzekającego wyrafinowania i eleganckiej harmonii, jaką charakteryzuje się pinot noir z Mazzon. Ten od Gottardi może pochwalić się nie tylko kilkoma nagrodami, ale także dużym uznaniem wśród kolegów winiarzy. Jak wspomniano wyżej, winnice zajmują powierzchnię 9 ha i są rozmieszczone na 7 działkach. Geologicznie charakteryzują się one piaskowcami, czerwonawymi i żółtymi mułowcami, wapieniami oraz marglami i dolomitami. Rodzina Gottardi w całości poświęca się swojemu ukochanemu pinot noir, choć to trudny, wymagający, a nawet uparty szczep – tak często opisuje się charakter odmiany. Dotyczy to nie tylko jej uprawy, ale także dalszej obróbki w piwnicy. Pinot noir kocha słońce, ale znacznie mniej przepada za upałem. Szczególnie korzystne dla niego są różnice temperatur między dniem i nocą, które pozwalają winogronom doskonale dojrzewać, czego mogą one doświadczyć choćby tutaj, w Mazzon. Skórka jest nieco cieńsza niż w przypadku innych odmian, przez co jest bardziej podatna na choroby. Na szczęście nie powstrzymuje to szczególnie zapalonych winiarzy ( w tym rodziny Gottardi ) od poświęcenia się uprawie i pracy z tą niezwykle interesującą odmianą winogron.

źródło: gottardi-mazzon.com

Rodzina Gottardi może pochwalić się bogatymi tradycjami związanymi z winem. Jako młody człowiek Bruno Gottardi przejął od ojca handel winem w Innsbrucku i przekształcił całość w firmę wysyłkową wina, która zaopatrywała miłośników trunku w całej Austrii – absolutna innowacja w roku 1969. Realizował on pomysły i pionierskie prace także w innych obszarach, stąd oczywista chęć produkcji własnego wina, którą zrealizował wspólnie z synem Aleksandrem. Wraz z winnicą w Południowym Tyrolu, wspólnie powrócili do korzeni i swoimi winami w ojczyźnie przodków, zapewnili spełnienie prawdziwych marzeń o pinot noir. W 2010 roku po śmierci Bruno, Alexander przejął całe przedsięwzięcie oraz produkcję wina w Mazzon i bardziej niż kiedykolwiek skoncentrował się na jakości. Jako winiarz cieszył się dużym szacunkiem wśród swoich kolegów, ponieważ wydobycie tego, co najlepsze z pinot noir, było jego pasją, którą udowadniał przy każdym roczniku. Niestety zmarł przedwcześnie w 2022 roku i jego córka Elisabeth Gottardi przejęła cały rodzinny biznes. Jest świadoma tradycji oraz ogromnego potencjału rodzinnej firmy i z motywacją, a także z zaangażowaniem kontynuuje pracę w winnicy i piwnicy.

źródło: gottardi-mazzon.com

Dzięki uprzejmości samego producenta, trafiły do mnie trzy etykiety rodziny Gottardi.

Gottardi Pinot Noir 2020 fermentuje w stalowej kadzi, dojrzewa przez około 12 miesięcy we francuskich dębowych beczkach barriques (1/4 nowych) i kolejne 8 miesięcy w dużych drewnianych beczkach. Następnie spędza jeszcze rok w butelce przed wyjściem na rynek. Wino częstuje nas soczystym czerwonym owocem, wiśniami, maliną, są też jagody na ziołowym i tytoniowym tle. Całość podbita lekkim akcentem przypraw, drewna, wanilii, leśną ściółką, subtelna kwiatową wonią. Usta również z wiśnią, suszonym ciemnym owocem, figą, o średnio pełnej budowie, z miękką taniną, elegancją, lekko goryczkowym finiszem. Bardzo ładnie ułożone wino i świetny pinot noir z Alto Adige. Klasa.

Można podać do białego i czerwonego mięsa, kaczki, grillowanego tuńczyka, parmigiany z bakłażanów, wołowego carpaccio, wyrazistych sosów pomidorowych.

Gottardi Pinot Noir Riserva 2019 to wino również fermentujące w stalowej kadzi, dojrzewa rok w barriques, następnie wybiera się 10 najlepszych beczek i tak wyselekcjonowane z nich wino dojrzewa jeszcze rok w dużych drewnianych beczkach stając się riservą. Dodatkowo, spędza dwa lata w butelce przed wyjściem na rynek. Mamy tu dojrzałe ciemne i czerwone owoce, ziemię, przyprawy, trochę skóry, suszonych liści i drewna, ciemną wiśnię, dziką truskawkę, wytrawną konfiturę. Solidna struktura, dość pełne, ale przy tym finezyjne i zrównoważone, z lekko pikantno-pieprzną nutą. Może się podobać i są fajne emocje. Świetne.

Do jagnięciny, wołowiny, dziczyzny, pieczonego mięsa ze świeżymi ziołami, potraw z grzybami, podrobów.

Gottardi Pinot Noir Selection 2016 to wino powstałe w ten sposób, że w latach 2015, 2016 i 2017 Alexander Gottardi dokonał winifikacji bardzo wyjątkowej selekcji, która pod względem jakości ma być z założenia jeszcze lepsza od pinot noir riserva. Fermentacja w stali, dojrzewanie 12 miesięcy w dębowych barriques, a następnie w dużych beczkach. W kieliszku szerokie spektrum owoców, czarne jagody, wiśnie, porzeczki, jeżyny, co zostaje uzupełnione przez niuanse kwiatowe, beczkowe, ziemiste. Pojawia się też dzika róża, suszone zioła, lukrecja. Krągłe ciało, zintegrowana tanina, ładna kwasowość, sporo owocu i podsuszana figa oraz szczypta kakao w ustach. Apetyczna i poważna interpretacja pinot noir.

Sprawdzi się z coq au vin, dziczyzną, jagnięciną, kaczką, cassoulet z mięsem i oliwkami, grzybami, wędzoną szynką, włoskimi kiełbaskami.

Pinot noir od rodziny Gottardi udowadnia, że Południowy Tyrol to znakomita lokalizacja dla tej odmiany, a same etykiety winiarni to regionalna czołówka i mocna konkurencja dla całej reszty ambitnych pinotów.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: