Vallepicciola – mała gwiazda z równie małej Pievasciata

Kilka minut jazdy samochodem od Sieny, w pięknej okolicy, znajduje się kolejna warta uwagi toskańska posiadłość, jaką jest Vallepicciola położona w maleńkiej Pievasciata. Jesteśmy w regionie Chianti, w gminie Castelnuovo Berardenga. Dobrych win tutaj nie brakuje, a bliskość Sieny, do której dociera sporo turystów, powinna być tylko zachętą, aby ruszyć poza samo miasto i odwiedzić takie miejsca, jak choćby Vallepicciola. Wystarczy krótka wyprawa i możemy znaleźć się w nieco innym świecie.

Vallepicciola należy do rodziny Bolfo, która pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zdecydowała się odnowić ruiny XVII-wiecznego klasztoru, który znajdował się niedaleko ich wiejskiego domu w Pievasciata. Na miejscu powstał Hotel Le Fontanelle oraz winiarnia, a cała posiadłość liczy sobie 275 ha, z czego 107 ha to obecnie winnice ( do tego 4000 drzew oliwnych ). W pobliżu Sieny wyrosła w ten sposób jeszcze jedna oaza spokoju, gdzie przy okazji spróbować możemy świetnych win. Nowoczesna winiarnia jest ambitnym przykładem architektury organicznej, dzięki wizji Vallepiccioli i architekta Margherity Gozzi. Projekt zrodził się z poszukiwania harmonijnej relacji z otaczającą toskańską przyrodą.

źródło: vallepicciola.com
źródło: vallepicciola.com
źródło: vallepicciola.com

Nowa piwnica została zbudowana w 80% pod ziemią i charakteryzuje się grawitacyjnym procesem produkcji wina. Składa się z dwóch podziemnych kondygnacji, gdzie odbywają się wszystkie etapy produkcji i kondygnacji naziemną przeznaczonej dla gości i odwiedzin. W winnicach producenta na lewym brzegu rzeki Arbia, oprócz sangiovese, znajdziemy pinot noir, merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc, chardonnay. Wszystkie odmiany winogron są starannie dobrane do rodzaju gleby, która składa się tutaj z gliny, różnych rodzajów margli, wapienia, tufu, piaskowca. Skrupulatna praca w winnicach i bardzo niskie plony hektara prowadzą do wysokiej jakości produkowanych win ( roczna produkcja około 600 tysięcy butelek ). Głównym winemakerem w Vallepicciola jest Alessandro Cellai, według którego wino musi być harmonijne, musi mieć idealną równowagę, niezależnie od tego, czy mówimy o winie podstawowym, czy topowej etykiecie. Ma być eleganckie i finezyjne, w pełni harmonijne.

źródło: vallepicciola.com
źródło: vallepicciola.com

Mam okazję poddać degustacji sześć etykiet producenta, co z przyjemnością czynię.

Vallepicciola Chianti Classico 2021 to czyste sangiovese fermentowane i macerowane w stalowej kadzi ( fermentacja malolaktyczna w dębie ), a następnie dojrzewajacą 10 miesięcy w dużych beczkach i 6-8 miesięcy we francuskich barriques. Niezwykle przyjemne i świetne chianti classico na co dzień z nutami dojrzałej wiśni, maliny, podsuszanej śliwki, fiołków, odrobiny wanilii, szczypty pieprzu, ziemistym tłem. Średnio-lekkiej budowy, świeże, z wyraźnie poprowadzoną kwasowością, delikatną taniną.

Pasuje do lżejszej kuchni mięsnej, deski dojrzewających szynek, serów, pecorino, ribollity, makaronu.

Vallepicciola Chianti Classico Riserva 2020 to również 100% sangiovese, które dojrzewa 18-20 miesięcy w dębowych barriques i tonneaux ( 20% nowy dąb ) oraz 6-8 miesięcy w butelce przed wyjściem na rynek. W kieliszku ciemna wiśnia, tytoń, nieco skóry, wanilii, ciemne owoce, zioła, kwiaty, goździki, sos balsamiczny. Pełniejsze w swej strukturze, bogate, wyraźne, ale dość gładkie taniny, dobrze kwasowe, solidne i pełne energii wino, a przy tym eleganckie.

Do grillowanej wieprzowiny, piersi kaczki, lżejszej dziczyzny, makaronu z mięsnym sosem, twardszych serów.

Vallepicciola Rosso Toscana IGT 2021 to kolejna interpretacja czystego sangiovese z pojedynczej winnicy Fontanelle ( 370-430 m n.p.m., winnica ponad 50-letnia ) w Pievasciata o wapienno-gliniastej glebie ( galestro i alberese ). Fermentacja i 4 tygodnie maceracji w betonowych kadziach, 22 miesiące dojrzewania we francuskich barriques ( 50% nowy dąb ). Znakomita pozycja roztaczająca przed nami elegancką woń dojrzałej i soczystej wiśni, porzeczki, owoców jagodowych, suszonych kwiatów, korzennych przypraw, tytoniu, czekolady, balsamico. Pięknie rozwija się w ustach, jest finezyjne, z ogromną klasą, zintegrowaną taniną. Wszystko wydaje się być tutaj poukładane i przemyślane. Jeśli zrozumiemy, co to wino chce nam przekazać, będziemy szczęśliwi. Wciąż młode, z ogromnym potencjałem. Pyszne.

Sprosta tradycyjnej kuchni opartej na czerwonym mięsie ( pieczone mięso, stek, dziczyzna, jagnięcina, makaron z ragu ), jak i wyrafinowanym i nowoczesnym potrawom.

Vallepicciola Quercegrosse Merlot Toscana IGT 2020 to kolejna świetna etykieta producenta powstała z odmiany merlot z winnicy Quercegrosse. Fermentacja i ponad 20-dniowa maceracja w betonowych kadziach, 12-14 miesięcy dojrzewania w barriques. niezwykle apetyczny i poważny merlot pachnący maliną, likierem z czerwonych owoców, do tego cassis, drewno, nuty skóry, lukrecja, leśne kwiaty, aromatyczne zioła, korzenne przyprawy, suszona śliwka. Bogate, dobrze zbudowane wino, z elegancką taniną, lekko dymne, z czekoladą i owocową konfiturą. Klasa i potencjał na lata.

Do wolno duszonego mięsa, grillowanego mięsa, pieczonej kaczki, bliskowschodniej kofty, parmigiany z bakłażanów, wędzonego mięsa, marynowanych w sosie sojowym/sosie hoisin żeberek lub boczku, grzybów.

Vallepicciola Mordese Cabernet Franc Toscana IGT 2020 to 100% cabernet franc z winnicy Mordese. Fermentacja i maceracja również w betonowych kadziach, 12-14 miesięcy dojrzewania w barriques. Wino częstuje nas śliwką, lekko pikantną i wędzoną nutą, ciemnym owocem, ziołami, kakao, mentolem, pieprzem, korą drzewa. Dobrze zbudowane, soczyste, taniczna struktura, wyrazistość, ale i elegancja. Wspaniała robota, bo to naprawdę poważny i znakomity cabernet franc.

Można podać do wędzonego mięsa np. kaczki, wieprzowiny, grzybów, jagnięciny w ziołach, kuchni bliskowschodniej, grillowanej papryki lub bakłażana, podrobów, dziczyzny, grillowanego tuńczyka.

Vallepicciola Miglioré Toscana IGT 2020 to bordoski kupaż 33% cabernet sauvignon, 33% cabernet franc, 34% merlot z winnic Monteropoli, Poggione, Mordese. Prestiżowa etykieta, podobnie jak powyższa Vallepicciola Rosso Toscana IGT. Fermentacja i maceracja w betonie, 24 miesiące dojrzewania we francuskich barriques ( 50% nowe beczki ). Wspaniały blend francuskich odmian powstały na toskańskiej ziemi. Ciemne owoce, czarna porzeczka, śliwka, jeżyna, wanilia, tytoń, ciemna czekolada, ściółka leśna, cedr, ziołowe aromaty, ciemne kwiaty, szczypta czarnego pieprzu. Wyraziste, pełne, taniczne, gęste, wielkie wino. Ucieszy koneserów, choć warto uzbroić się w cierpliwość, bo Miglioré potrzebuje jeszcze czasu, aby pokazać to, co ma w sobie najlepszego, jednak już teraz czuć tutaj ogromny potencjał.

Do jagnięciny, wołowiny, dziczyzny, mięsa z dodatkiem ziół, grzybów, trufli, cięższych sosów, twardych i dojrzałych serów.

Vallepicciola udowadnia, że zasługuje na uwagę za sprawą swoich wyjątkowych win. Powyższe etykiety pozostawiają po sobie świetne wrażenie i śmiało mogą pretendować do ekstraklasy całej Toskanii. Miałem sporą przyjemność podczas degustacji.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: